Vývoj cen bytů v Praze a jak byt prodat

nemovitosti v Praze

Chcete-li koupit byt v Praze, podle odborníků si v současné době musíte výrazně našetřit. Ceny nemovitostí v metropoli dosahují úrovně jiných evropských velkoměst, jako je třeba Berlín. Kolik dáte za žití v hlavním městě ČR a jak se bude bytová situace dále vyvíjet?

Jaký je cenový vývoj nemovitostí v Praze

V centru vynaložíte aktuálně za 1 m² v průměru 111 290 korun, jak plyne z aktuálních statistik. Lépe jsou na tom ve Varšavě i v sousední Bratislavě. A jak se odborníci shodují, zřejmě se poměry u nás v nejbližší době nezlepší.

Byty v metropoli jsou už teď suverénně nejdražší a ceny pravděpodobně ještě porostou. Za poslední čtyři roky jsou byty na prodej v Praze o 68 % dražší. Ke zdražení došlo ale i ve zbytku republiky, udává se, že ve stejném časovém úseku je to navýšení o 43 %.

byty na prodej v Praze

Podobně jako Praha na tom dle odhadů bude také Brno, přičemž prudké cenové turbulence hrozí prakticky všem větším městům, jak dokládá i dosavadní vývoj. I když ceny neporostou tak masivně jako v uplynulých dvou letech, nepředpokládá se, že by začaly klesat.

Možný je takový scénář pouze za situace, že by vypukla krize, dle ekonomů nás ale nic podobného nečeká.

Nárůst cen se bude týkat nejen novostaveb, ale i bytů starších. Primárně to bude záviset především na lokalitě. Nárůst ale nebude tak výrazný, u atraktivních lokací se očekává spíše v jednotkách procent.

Co má vliv na cenu bytů

Faktorů, které mají vliv na cenu bytů, je přitom mnoho. V zásadě je lze rozdělit na dvě skupiny, a to na ty, které předpovědět můžeme, což je třeba HDP. Pak jsou ale vlivy, které se žádným způsobem dopředu predikovat nedají. Velmi špatně odhadovatelný je lidský faktor, to znamená psychologie nakupujících, vliv médií atd.

Obdobný trend lze pozorovat i v zahraničí. Vyhlédneme-li za hranice republiky, zjistíme, že byty zdražují všude. Ve srovnání se zbytkem Evropské unie jsou ale nemovitosti v Praze na prodej nejen draho, ale také si procházejí nejrychlejším cenovým růstem.

V konečném důsledku to tak má za následek velmi špatnou dostupnost bydlení pro střední třídu. A to nejen bydlení vlastního. Sekundárně s růstem cen prodávaných nemovitostí totiž rostou i ceny bytů nájemních.

nemovitosti v Praze

Jak byt úspěšně prodat

Dá se tak říci, že Praha je z hlediska investování do nemovitostí doslova příslovečným zlatým dolem, jelikož hodnota nemovitosti prudce vzrůstá, a právě teď nastává nejlepší čas pro to, svůj pražský byt výhodně zpeněžit.

Výše citovaná cena je samozřejmě tím nejdůležitějším faktorem a její správný odhad je tedy pro úspěšný prodej zcela klíčový. Není tak na škodu se podívat na inzeráty v dané lokalitě, abyste zjistili, za kolik je optimální nabídnout zrovna váš byt v Praze k prodeji.

Poté už se postup víceméně neliší, ať se jedná o jakoukoli nemovitost. Musíte o sobě dát vědět například na internetu prostřednictvím inzerce, prodávaný byt připravit a samozřejmě se i adekvátně věnovat všem potenciálním zájemcům.

Pokud chcete byt nabídnout přímo kupujícímu a mít určitou jistotu, využijte služeb realitní seznamky ZipHome.cz.