Svatováclavská koruna v Pražské mincovně: zdarma a bez front!

Koruna

Nádherná práce, luxusní klenot, který by se bez nadsázky dal považovat za umělecké dílo. Máte touhu pokochat se pohledem na svatováclavskou korunu? Jakpak by ne! Tato koruna je symbolem celé země, neboť po Karlu IV. jí bylo korunováno dalších 21 českých králů a 17 královen. Originál bývá již na přání Karla IV. vystavován jen na území Pražského hradu, a to pouze při zcela výjimečných příležitostech. V minulém století ji tak mohla veřejnost spatřit pouze devětkrát.

Přesto, že originál bývá k vidění jen málokdy, nemusíte zoufat. V prodejní galerii Pražské mincovny máte skvělou příležitost seznámit se s tímto krásným kouskem v podobě její věrné repliky. Stojí za ní klenotník Jiří Urban, mistr svého oboru, který na této dokonalé kopii pracoval devět měsíců.

Precizní práce přinesla vytoužené ovoce

Na této svatováclavské koruně je patrná precizní práce, při níž byly použity pouze tradiční postupy středověkých zlatníků za pomoci jednoduchých nástrojů. Možná proto působí tak důvěryhodně a na první pohled není patrný žádný rozdíl. Místo pravého zlata bylo použito pozlacené stříbro a drahé kameny jako rubíny, smaragdy, safíry a červené spinely byly nahrazeny, avšak tak dokonalými replikami, že rozdíl nepoznáte!

Pražská mincovna si tento skvost rozhodně zaslouží. Svatováclavskou korunu v galerii obklopují mince ČNB. Na každé korunové minci je přeci právě tento klenot vyobrazen! Svatováclavská koruna se tak stává symbolem celého českého mincovnictví.

Pražskou mincovnu najdete v úžasných prostorech secesního Obecního domu

Vstup do ní se nachází na straně, kde stojí Prašná brána. Váš výlet do našeho hlavního města se díky návštěvě Pražské mincovny stane nezapomenutelným. A navíc, na tuto dokonalou repliku svatováclavské koruny nebudete stát žádnou frontu a prohlédnout si ji můžete zdarma kdykoliv budete chtít.