Novoroční předsevzetí – co vy na to?

předsevzetí

Předsevzali jste si, že už si nikdy žádné předsevzetí dávat nebudete nebo je to i pro vás již tradiční součást začátku nového roku? Novoroční předsevzetí je každoročním tématem, které se nám honí hlavou i tématem novoročních konverzací. Pojďme si říct, jak s nimi být letos konečně úspěšní.

Na jedné straně je to rozhodnutí přestat něco dělat (přestat… kouřit, jíst nezdravě/nepravidelně/v noci, pít nadměrné množství alkoholu, kousat si nehty, prokrastinovat) a na druhé straně začít něco dělat (jíst zdravě, začít sportovat, dokončit školu). Která z těchto dvou variant je náročnější, co myslíte?

Nejenom se rozhodnout, ale také vytrvat

Po několika dnech/týdnech nového roku přichází kritické období, kdy si řada lidí řekne, že to zase nevyšlo a zkusí to s dalším novoročním předsevzetím znova… Jaký je výsledek, už nejspíš tušíte. Začátky přitom bývají vždy náročné a nezdary k nim patří. Proto by byla velká škoda házet flintu do žita příliš brzy.

Jak si „pojistit“ to, že novoroční přesvědčení neskončí s oslavou Nového roku?

  • Určete si přesně váš cíl a aktivity, které k němu postupně povedou. Čeho chcete dosáhnout? S jakým úsilím? A za jakou dobu?
  • Přitom nemějte hlavu v oblacích a cíle si stanovujte pokud možno realisticky.
  • Současně také zvažte, co vám splnění vašeho předsevzetí přinese a jestli to opravdu stojí za vynaložené úsilí.

Chybí vám motivace?

Vyberte si takovou aktivitu, která vás láká a ze které budete mít radost. Pokud začnete sportovat jen například kvůli hubnutí nebo nabrání svalové hmoty, motivace se brzy vytratí. A co když to někdy s motivací není zrovna růžové?

  • Je vašim vybraným sportem běh nebo cyklistika? Potají přemýšlíte o nějakém závodě? Přihlaste se hned! Blížící se termín závodu pro vás bude tou správnou motivací.
  • Při sportu se vyplavují tzv. hormony štěstí – endorfiny, které vám vyrobí bezva náladu. Pokud se vám tedy na pravidelný trénink nechce, zkuste zatnout zuby, budete rádi, že jste to nevzdali.
  • Pokud si vaše tělo zvykne na aktivitu, utvoří se postupem času návyk, který bude vaše tělo vyžadovat.

Nepřepalte začátek

Rozložte si síly a neočekávejte výsledky hned. Pokud se do toho vrhnete po hlavě, vyčerpáte se hned ze startu, a to vás od vašeho cíle spíše vzdálí.

Obzvlášť pokud jste naposledy sportovali v tělocviku, začínejte pozvolna, tělo si musí na nový způsob pohybu navykat postupně. Pokud to přeženete, dostihne vás s největší pravděpodobností svalová únava. S tou vám pomůže bojovat například ALPA konopný balzám, který přináší příjemný chladivý pocit uvolnění díky obsažené mentolové silici. Dalším tradicí ověřeným pomocníkem je francovka ALPA vhodná k mazání i obkladům.