Kde se bere zamilovanost

Když se člověk zamiluje, tak nastává takové to období, kdy je všechno růžové, svět je prosvícený jasným světlem a čas jakoby se zastavil, ale přemýšlel někdo o tom, proč je tomu tak a odkud se to vlastně bere či jak to vzniká? Tady je odpověď. Zamilovanost jako taková nevzniká v srdci, jak by si někdo třeba myslel, ale vědci přišli na to, že je centrum zamilovanosti v mozku. Na tom není celkem až tak nic divného. K tomu, aby vědci přišli na tento podle nich přelom ve světě lásky, jim pomohla magnetická rezonance, což je speciální vyšetření, které se provádí v nemocnici.

Tento v uvozovkách experiment se odehrál na Yeshiva University, která se nachází v New Yorku. To prostě vybrali páry, ukázali jim fotografie, na kterých jsou jejich partneři, které milují a pak to vyhodnotili. Když to lidé viděli, tak na výstupu magnetické rezonance se vždycky rozsvítila ta samá oblast mozku. Navíc výzkum potvrdil to, co se tvrdí už léta, a sice že láska je chemická reakce. Hlavní roli zde má chemikálie dopamin, která se v mozku stará o přenos informací mezi jeho částmi. Podle vědců prožívá takový člověk, který je zamilovaný to samé, co narkomani po požití drogy. Také se zjistilo, že kromě lásky zde sídlí i nenávist, žárlivost nebo škodolibost.

A asi vás bude zajímat, jak to vlastně probíhá. Když tedy potkáte člověka, který se vám líbí, tak v tzv. limbickém systému mozku se nastartuje lavina emocí a hormonů, čili je to začátek, který spustí ještě navíc sexuální hormony, což jsou testosteron a estrogen. Takhle to popisují vědci, ale důležitější je to, jaký pocit při zamilovanosti prožíváme my.