Kaštan, tradiční součást lidového léčitelství

kaštan jírovec

Jírovec maďal neboli kaštan koňský je mohutný strom z našich parků a alejí. Dorůstá výšky až 30 metrů a patří k rostlinám, které jsou tradičně využívány v lidovém léčitelství. Původně se vyskytoval jen v jihovýchodní Evropě, v horách na Balkánském poloostrově, dnes ho najdeme téměř všude v oblasti mírného pásma.

Jírovec maďal se už původně pravděpodobně šířil jako rostlina léčivá a medonosná,protože nektar kaštanu koňského je velmi sladký. Jeho naopak hořká kůra, která se používala jako náhrada chininu, pomáhala při úplavici a revmatické horečce. K tomuto účelu se využívaly i květy.

V současné době se pro léčebné účely nejčastěji užívají hnědá semena, když se na podzim zbaví ostnaté nažky. Účinnými látkami obsaženými ve všech částech rostliny jsou glykosid eskulin (aesculin), saponiny (např. aescin), flavonoidy, éterické oleje a pektin.

Masti, gely a krémy pro vnější použití

Kaštan se často používá jako přísada různých krémů a mastí. Všichni jistě známe koňskou mast,která se z jírovce maďalu vyrábí. Vnější použití nachází v případě  křečových žil, bércových vředů, hemoroidů, nočních křečí v nohách, či tak zvaných “těžkých nohou”. Pomáhá při vstřebávání modřin, podlitin a otoků způsobených úrazem, podporuje jejich
hojení.

Krémy a masti obsahující aescin tlumí svědění různých forem ekzémů, mají výborné účinky na bolavé klouby a artritidu. V kosmetice se používá také na zesvětlení pih. Při vnějším použití je kaštan jírovec velmi všestranný a hypoalergenní.

Kaštan jako cévní tonikum

Jírovec je velmi účinný při chronické žilní nedostatečnosti a při léčbě krevních vlásečnic. Zvyšuje odolnost vlásečnic a zlepšuje žilní tonus, současně působí protizánětlivě a urychluje vstřebávání otoků. Ovlivňuje poruchy periferního prokrvování (příznakem jsou studené nohy a ruce), i poruchy prokrvování koronárních cév na psychogenním podkladě. Léky obsahující aescin zpevňují cévní stěny a zvyšují jejich pružnost. Pozastavují srážlivost
krve a tím působí proti vzniku trombů. Podávají se po operacích a při zlomeninách, využívají se při léčbě křečových žil, otocích lymfatických žláz a vodnatelnosti.

Další užití jírovce maďalu

Podle všeho také kaštan jírovec snižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá také při cukrovce a jaterních potížích, usnadňuje vylučování
moči při potížích s prostatou.

Přípravky z kaštanu mají i mírně antisklerotický účinek a můžeme je tedy použít k léčbě i prevenci mozkových příhod. Pomocí kaštanu lze ovlivňovat i některé formy migrény.

Nálev z květů kaštanu usnadňuje odkašlávání a ulehčuje rozpouštění hlenů.

Potravinový doplněk KAŠTAN JÍROVEC PLUS 60 KAPSLÍ nebo ARKOKAPSLE KAŠTAN CPS.45 z Lékárny zdraví, obsahuje saponin aescin a podpoří vaši léčbu při všech výše zmíněných potížích. Objednat si ho můžete v internetovém obchodě Lékárny zdraví.