Kam na letní prodloužený víkend? Na kola na jižní Moravu

penzion Florian

S příchodem nového roku řada lidí začíná plánovat své letní volnočasové aktivity, pokud tak neučinili v předstihu už loni. Jestliže máte rádi prodloužené víkendy, možná přemýšlíte, kam se vypravit, aby to stálo za to. Doporučíme vám jižní Moravu, jež nabízí krásnou přírodu, spoustu turistických cest i cyklostezek. Co třeba si vyrazit do okolí Pavlova?

Pavlov na Břeclavsku

V okrese Břeclav leží na úpatí Pavlovských vrchů vinařská obec Pavlov. Její část zasahuje až na pravý břeh vodní nádrže Nové Mlýny. Obec to není velká, o to více je ale zajímavá. Lidé tu totiž žili již v době kamenné, o čemž svědčí četné archeologické památky. Ovšem první písemné památky jsou z 11. století. Na obcí se nachází zřícenina hradu Děvičky, která je častým cílem výletníků. Do Pavlova se jezdí i za souborem staveb lidové architektury. Obec je chráněna jako vesnická památková rezervace. Krásné jsou především domy s barokními štíty a renesanční nadsklepní vinařské domy, které mají jádro z 16. a 17. století.

Do penzionu na jižní Moravě

Milovníci historických památek si v Pavlově přijdou na své. Za zmínku určitě stojí i budování zdejšího archeoparku. Ten přiláká další turisty z blízkého i vzdáleného okolí, pro které bude zajímavé se zde zdržet o něco déle. K ubytování mohou využít třeba penzion Florian se sklepní vinárnou, kde lze ochutnat výborná vína, která se urodila na zdejších úrodných vinařských tratích. Pohodlné ubytování nabídne možnost poznat tento krásný moravský kraj důkladněji.

V Pavlově se vaří opravdu dobře

Pavlov restaurace se specializuje na oblíbená jídla z drůbežího a vepřového masa. Její dobroty s nivovou nebo šípkovou omáčkou či s hermelínem a brusinkami rozhodně stojí za ochutnání. A co teprve, když byste si poručili zdejší specialitu – nakládaný vepřový bok s kyselým okurkem, křenem a chlebem? Jako moučník si můžete dát palačinku s domácí marmeládou, a tím završit své občerstvení před dalšími kilometry, které strávíte na nohách nebo na kole.