Efektivní způsob ochrany proti nákaze

respirátor

Pandemie koronaviru stále nepolevuje, a to nejen u nás, ale obecně ve světě. Proto je nutné se stále chránit před nakažením. Ideální je nejen se nechat očkovat, avšak zároveň dbát i na další způsoby ochrany, které jsou obdobně účinné. Mezi ty patří i nošení kvalitních respirátorů.

Co je to respirátor?

Ještě poměrně nedávno valná část našeho obyvatelstva neměla o existenci respirátorů ani tušení, případně si je spojovala pouze s lidmi pracujícími ve stavebnictví či ve zdravotnictví. Dnes tyto pomůcky musí nosit všichni, kdo chtějí do kina, divadla, na koncert či jenom nakoupit v nejbližším obchodě.

Jedná se o masky, jež mají za úkol chránit nositele nejen před viry, ale i dalšími patogeny, případně před vdechnutím nebezpečných či dráždivých látek typu prachové částice. Ne každý respirátor však funguje proti všemu. Některé modely jsou vhodné pouze jako ochrana před zaprášenými průduškami. Pouze několik málo typů je schopno fungovat protektivně i proti virové nákaze typu covid.

Ne všechny je ovšem vhodné používat jako protivirovou ochranu. Řeč je hlavně o čínský verzích, které jsou problematické hlavně z důvodu horších filtračních schopností.

Kdo se chce chránit opravdu efektivně, ten sáhne raději po něčem účinnějším, například po respirátorech FFP2 či FFP3 české výroby. Ty jsou, na rozdíl od asijských produktů, podrobeny důkladnému testování, takže dokáží obstát právě i proti virové nákaze. Takovéto masky produkují běžně i čeští výrobci, kupříkladu firma GOOD MASK. Je však potřeba je nosit správně.

Jak respirátory nosit?

Aby respirátor dobře fungoval, musí dobře držet na tváři. V tomto ohledu jsou brány jako lepší takové variace, které se uchycují za hlavou. Neplatí to sice vždy, ale obvykle tomu tak je. Tyto druhy respirátorů ovšem často nechtějí nosit dámy, jelikož jim ničí účes. Tento problém se dá vyřešit například drdolem.

Ženy, které nerady nosí vlasy do culíku, mohou klidně sáhnout po respirátoru, jenž drží pomocí gumičky za ušima. Ne vždy však takový model dokonale přiléhá k obličeji. Proto je vhodné si po každém nasazení udělat jednoduchý test. Pořádně se nadechnout a pak všechen vzduch vydechnout ven.

Pokud nebude maska profukovat, je vše v pořádku. V opačném případě je vhodné poohlédnout se po jiné, případně spojit gumičky respirátoru za krkem pomocí sponky. Takto může každá žena může mít účes jaký se jí líbí, a přitom zůstat dostatečně chráněna před případnou nákazou.

Testování

Respirátor je sice dnes nezbytností, avšak jsou zde i jiné způsoby ochrany, třeba antigenní testy. Samozřejmě, že ty nedokáží ochránit testovanou osobu, avšak je možné s jejich pomocí zjistit nákazu co nejdříve, a díky tomuto nálezu se včas izolovat a omezit počet lidí, které by mohl nakazit.

Samotné testování může být mírně nepříjemné, avšak vyloženě nebolí. Trvá to jen chvilku. S trochou cviku může být výtěr z nosu otázkou pouze několika vteřin. V případě pozitivity je vhodné domluvit se se svým obvodním lékařem a nechat si vypsat žádanku na daleko přesnější PCR test. Antigenní testy nejsou vždy stoprocentní, ale jejich schopnost odhalovat coronavirus je i tak více než dostatečná.

Testy se prodávají v poměrně kompaktních krabičkách, které se vejdou i do kapsy od bundy. V tomto směru jsou na tom dámy ale přeci jen o trochu lépe než pánové, jelikož si mohou testy pohodlně schovat do kabelky, kde jim nijak nebudou překážet.

Je možné je používat jak doma, tak například i v práci či kdekoliv, kde je trochu klidu. Důležité je řídit se podle přiloženého návodu a nesnažit se překonávat žádné rychlostní rekordy. Při příliš velké zbrklosti je možné si poškodit nosní sliznici, což sice není nebezpečné, nicméně člověku to na pohodě nepřidá.