Jak se vyrovnat s rozchodem? A kdy je potřeba vyhledat odbornou pomoc?

rozvod

Rozchod či rozvod mezi dvěma dospělými lidmi je běžnou součástí našich životů. Někdy jsme tím, kdo touží po rozchodu, jindy jsme na straně druhé, kdy se s námi někdo jiný rozešel. Přijmout rozchod, když jej sami nechcete, může být obtížné. Obvykle to chce nějaký čas, abyste na danou osobu zapomněli. Pokud se ani s postupem času vaše bolest nelepší a neumožňuje vám navázat nový vztah, možná budete potřebovat odbornou pomoc.

Zaměstnejte se

Když máte hodně práce, nemáte čas na nepříjemné myšlenky či depresi, které vás stále vrací k osobě, se kterou jste se rozešli. Je dobré naplánovat si věci, které vás baví a věnovat se jim naplno. Můžete také dělat věci, které považujete za relaxaci – například sledovat film, navštívit zoologickou zahradu, pracovat na zahrádce, pustit se do nového koníčku, meditovat, číst si, sportovat.

Mluvte s okolím

Přiznejte svým nejbližším, že váš vztah skončil. Tím to pro vás bude reálnější. Je užitečné hovořit o tom s lidmi, kteří vás umí povzbudit a nabídnout vám jiný úhel pohledu. Přiznejte popravdě, jak se cítíte – ventilace vašich pocitů, byť bolestivých, vám může pomoci vypořádat se s nastalou situací.

Snažte se vyhýbat se ex-partnerovi

Na začátek je dobré, když na svého bývalého nebo bývalou nebudete vrážet na každém kroku. Pokud je to tedy možné, můžete se snažit vyhýbat se místům, na která jste rádi chodili, nebo která by vám bývalého partnera mohla připomenout. Například je hloupost jít do galerie, když váš bývalý partner miloval umění.

Kdy se obrátit na odborníka?

Zjednodušeně řečeno, pokud se s rozchodem nemůžete vypořádat ani po delší časové prodlevě, budete potřebovat odborníka. Jak poznat, že se přes rozchod nemůžete přenést? Mezi typické příznaky patří tyto: bolest z rozchodu se nemenší, naopak stupňuje; nemůžete navázat nový romantický vztah; nemůžete pokračovat v každodenním životě; potíže se spánkem nebo nevolnostmi, které nastaly až po rozchodu; nedokážete porozumět tomu, proč vztah skončil a v myšlenkách se k němu stále vracíte.