Jak reflexní prvky pomáhají chránit děti

photo-1452369692417-d4d77d95bf7f

Od 20.2.2016 platí pro všechny chodce a cyklisty povinnost nosit reflexní prvky, a to nejen v noci, ale také za snížené viditelnosti (mlha, déšť, šero v podzimních a zimních měsících apod.). Pokud vás nebo vaše děti policie v takovémto počasí uvidí bez reflexního prvku, hrozí vám pokuta až 2 500 Kč.

Reflexní prvky

Nutnost mít vhodný reflexní prvek na svém oblečení ale rozhodně není způsobem, jak vybrat od nedbalých lidí peníze. Cílem této novely je zabránit střetům aut s chodci a cyklisty, v rámci kterých často dochází k závažným zraněním i smrti. Vysvětlete proto tuto povinnost i svým dětem a pořiďte jim zábavné reflexní prvky, které je ochrání i pobaví. Na reflexní vesty už jsou zvyklé ze školky. Pokud se jim je nechce nosit na výlety s vámi, e-shop Altima nabízí vestičky s roztomilými obrázky. Pokud ani s těmi neuspějete nebo máte doma odrostlejší dítě, Altima nabízí spousty dalších veselých alternativ. Vybírat můžete z klíčenek, reflexních pásků pro chodce, batohů, samolepek i reflexních tkaniček do bot.

Každý metr se počítá

Reflexní pásky pro chodce či jakýkoli jiný reflexní prvek je pro řidiče viditelný ze vzdálenosti 200 metrů od vozidla, čímž mu zajistí dostatek času, aby mohl vyhodnotit situaci a případně provést úhybný manévr a chodci či cyklistovi se bezpečně vyhnout. Než si řidič jedoucí autem rychlostí 90 km/h uvědomí hrozící nebezpečí, ujede zhruba 38 metrů. Od tohoto okamžiku až do zastavení vozidla ujede dalších 40 metrů. Tyto vzdálenosti se při snížené viditelnosti, obzvláště pokud v protisměru jede další auto, ještě prodlužují. Neriskujte, že řidič nebude mít dostatek času na správnou reakci a chraňte život vašeho dítěte.

Nezapomínejte ale ani na sebe. I když se reflexní vesta asi nestane každodenní součástí vašeho outfitu, i na první pohled nenápadný přívěsek na vaší kabelce může být tím, co vašemu dítěti zachrání tu nejdůležitější osobu na světě – vás!