Jak je to s dětskými zoubky

Máte-li dítě, jistě pečujete o jeho zdraví celkově a staráte se i o jeho zuby, aby byly zdravé. U dětí často dochází k růstu zubů mezi šestým a devátým měsícem, kdy se prořezávají první zoubky. Úplný mléčný chrup má dvacet zubů. Pokud má vaše dítě rok a stále mu nerostou zoubky, žádné obavy nemějte, protože růst zubů je u každého dítěte různý. Celkově je však důležité, aby dítěti narostly všechny mléčné zuby do tří let. Pokud k tomu nedojde, určitě navštivte zubni ordinace a poraďte se zubním lékařem.

Pořadí prořezávání zubů

Jako první se ve většině případů prořezávají dolní střední řezáky (jedničky). Dále horní jedničky a horní vnější řezáky (dvojky). Postupem času se dětské zuby doplní o prořezané dolní a vrchní první stoličky, boční řezáky a na závěr dorostou druhé dolní a vrchní stoličky.

Prořezané zoubky

Prořezaný zoubek vypadá jako malý hrbolek v dásni. Pokud máte pocit, že se zoubky prořezávají příliš rychle, může se objevit na dásni i modřinka, která je bolestivá. A když se u toho objeví i zvýšené teploty, navštivte zubaře.

Jak na problémy

Můžete zmírnit problémy spojené s růstem zubů, například kousátky, které vložíte na chvíli do lednice a po té jím chladíte nateklé dásna. A nejlepší lék je odpočinek. Z toho důvodu by vaše díte v tomto období mělo hodně spát. Proto jej uložte na pohodlný detský matrac a dopřejte mu klidný spánek.