Jak byste se měla obléci na pracovní pohovor?

imagebase13_02

Každý pracovní pohovor představuje pečlivou přípravu. Všichni moc dobře víme to, že abychom na něm uspěli, je třeba mít ty správné dovednosti, velké zkušenosti a rozsáhlé znalosti. Rovněž i správně zvolené oblečení je velice důležité. Prozradí o vás mnohem více, než byste možná chtěla a také čekala. První dojem, který si o vás vytvoří váš potencionální zaměstnavatel, uděláte jak vystupováním, tak oblečením.

Kromě pečlivého vypracování životopisu, motivačního dopisu a zjištění si informací o dané společnosti, jež se vám budou u přijímacího pohovoru hodit, je při cestě za získáním nového pracovního místa podstatný i výběr vhodného oblečení. Co si tedy na něj obléci, a čemu se určitě raději vyhnout? To si dnes povíme.

Výběr v závislosti na pozici

Ještě dříve, než se do výběru toho správného oblečení pustíte, ujasněte si, o jakou pozici se ucházíte. Požadovaný dress code totiž může být v různých oblastech byznysu naprosto rozdílný. Chcete-li se chopit pracovní příležitosti u větší organizace, která klade důraz na solidnost, spolehlivost, integritu, např. banky, právnické kanceláře, velké výrobní firmy, pojišťovny apod., pak je potřeba sáhnout po konzervativní variantě, nejlépe třeba kostýmku.

Jestliže se ucházíte o pozici tzv. kreativní, kupříkladu v oblasti médií, reklamy, marketingu či zábavního průmyslu, pak vsaďte na oblečení vyjadřující vaší originální osobnost. Samozřejmě i v tomto případě ve smyslu, že byste neměla přijít v odřených džínách, vytahaném tričku a špinavých teniskách. Být kreativní rozhodně neznamená být zanedbaná.

Můžete zajisté narazit i na firmy, kde si na dress code až tak nepotrpí, takže si na sebe vezměte to, v čem se cítíte dobře, ale z vašeho outfitu by mělo být patrné, že je kvalitní.

Jakých zásad se držet v případě formálního oblečení?

Budete-li volit formálnější oděv, pak byste si měla vzít halenku, nejlépe s uzavřeným výstřihem. Nemělo by vám přes ni prosvítat spodní prádlo. Sukně je lepší zastrčená, s vyvýšeným pasem a délkou pod kolena. Nic nezkazíte ani šaty ve společenském duchu, třeba černé, opět pod kolena. Samozřejmostí by měly být punčochy nebo silonové punčocháče, a to i v případě, že je horko. Obuv nesmí být otevřená. Oblečení musí být čisté, nažehlené a boty vyčištěné.

Uškodit vám může přílišná vyzývavost, ať už třeba krátká sukně, hluboký výstřih nebo výrazný make-up.

Neúspěch na pracovním pohovoru

Dnešním článek jsme vám chtěli nastínit, v jakém stylu je dobré na pracovní pohovor dorazit. Neznamená to však, že když se vhodně oblečete, pak to máte zaručeně v kapse. Neúspěch vás sice mrzí, ale neměl by vás srazit na kolena natolik, že hledání nového pracovního místa vzdáte. Určitou oporou vám může být personální agentura. Pomůže vám při shánění práce a poradí vám i s přípravou na pohovor. Mezi lídry na našem trhu patří ManPower, která ve svém oboru působí již 65 let. V České republice se nachází 25 poboček této pracovní agentury a jejich služeb můžete využít zcela zdarma i vy.

Photo Credit, David Niblack, Imagebase.net.