E-cigareta není bez rizika

1101033_64266738

Existuje spousta způsobů, jak se přenést přes závislost na nikotinu. V posledních letech se stává stále oblíbenější elektronická cigareta, jejíž užívání ale není zcela bez rizika, jak někteří výrobci a prodejci tvrdí. Jestliže totiž začnete kouřit elektronickou cigaretu a přejdete zpět ke klasické, hrozí, že budete kouřit ještě více, než předtím. Navíc Ministerstvo zdravotnictví chce dát e-cigarety na stejnou úroveň jako klasické cigarety. V dnešním článku se podíváme na elektronickou cigaretu a vše kolem ní podrobněji.

V České republice kouří třetina dospělých a každým rokem zemře na následky kouření na patnáct tisíc lidí. Většina z nich se ale snaží přestat s kouřením, ale neúspěšně. Přestat kouřit se podaří pouze třem ze sta, což je opravdu hodně málo.

Stále více Čechů, kteří se chtějí zbavit závislosti na nikotinu, si pořizuje elektronickou cigaretu. Elektronická cigareta recenze uvádí, že elektronická cigareta neprodukuje charakteristický kouř a hlavně je e-cigareta zbavena rakovinotvorných zplodin, které vznikají hořením tabáku. Z elektronické cigarety vdechuje kuřák pouze páru, která obsahuje nikotin a další, méně nebezpečné látky.

U elektronické cigarety ale hrozí riziko předávkování nikotinem. Kuřák si totiž sám nastavuje dávku, kterou potřebuje. Jestliže nevíte, kdy máte dost, pak se můžete nikotinem předávkovat. Někteří kuřáci, místo aby přestali kouřit, naopak začínají kouřit ještě více. Takže elektronická cigareta může, ale také nemusí udržet intenzitu kouření.

První e-cigareta

Elektronická cigareta vznikla a byla patentována v Číně. Samotné zařízení je složeno z několika částí. Při kouření se zahřívá kapalná náplň zvaná e-liquid, která obsahuje nikotin. Tuto páru pak kuřák vdechuje a vydechuje. Kapalina má různé složení a některé dokonce neobsahují nikotin, jiné se zase nabízí v několika koncentracích s nikotinem. Jestliže jste silný kuřák, pak si zvolíte nejsilnější koncentraci, slabým kuřákům zase stačí ta nejnižší.