CHRAŇTE SI POKOŽKU – MATEŘSKÁ ZNAMÉNKA

mateřské znaménko

Víte, že na svou pokožku byste měli dávat pozor? Změny totiž mohou signalizovat i vážný zdravotní problém. Tušíte, které z nich jsou nebezpečné a kdy se zneklidňovat naopak nemusíte? Uděláme si takového malého průvodce světem mateřských znamének.

Kde a proč se berou na kůži pigmentové névy?

Pokud na své pokožce zpozorujete nějakou anomálii, zpravidla se bude jednat právě o pigmentový név. Přestože z hlediska lékařského v podstatě na kůži opravdu „nemají co dělat“ a nejsou tedy její běžnou součástí, nemusí vás většina z nich nikterak vyděsit. Zpravidla jsou totiž nezhoubné a jejich výskyt neznamená pro váš zdravotní stav žádné riziko.

Kde se tyto jevy berou? Jde o shluk kožních buněk melanocytů. Ty stojí za produkcí pigmentu melaninu. S některými se můžete již narodit, proto se jim také lidově říká mateřská znaménka. Mnohá ovšem vzniknou až postupem času. Taková jsou dokonce o něco častější. Může se vám jich za život objevit poměrně mnoho. Ovšem rozhodně to není automaticky důvod k obavám. Kdy už vám ale vaše kůže vysílá první varovné signály, kterých byste si všimnout měli?

Pokud máte na pokožce takové útvary, které mají nepravidelný tvar nebo nerovnoměrné zabarvení, je to důvod, abyste jim věnovali náležitou pozornost. Jsou potenciálně náchylnější k nádorovým změnám. Ať hovoříme o pigmentových névech nebo jakýchkoli jiných, pozornost je zapotřebí věnovat všem. Všímejte si bedlivě i dalších problémů. Mateřská znaménka se vám zvětšují, jejich tvar se jakkoli mění, případně mají jinou barvu než dříve? Pokud na ně sáhnete, zdají se vám jakoby hrubší? Začínají svědit nebo už dokonce krvácet?

To by pro vás měl být důvod pro okamžitou návštěvu dermatologické ordinace. Že vaše znaménka vám začnou způsobovat nepříjemnosti, k tomu částečně přispíváte i vy sami. Ohroženou skupinu zastupují především příslušníci světlého fototypu a ti, kteří mají mateřských znamének vícero, ale také ti, kteří si libují v návštěvách solária, případně se ne příliš důsledně chrání před vlivem slunečních paprsků a už se spálili. Opatrní byste měli být i tehdy, pokud rakovinou kůže trpěl někdo z vašich příbuzných.

Proč a jak si nechat znaménka odstranit?

Mimo znamének problematických je vhodné odstranit také ta, která sice ještě nic nezpůsobují, nicméně jsou na takovém místě, kde se odírají například o oblečení. Mezi zakořeněné omyly patří teze, že právě z do té doby „nezávadného“ znaménka vzniká jeho odstraněním rakovina. To rozhodně není pravda, naopak odstranění mateřského znaménka představuje účinnou prevenci.

Nejspolehlivěji vás dokáže předurčit pro tento zákrok speciální přístroj, který se jmenuje dermatoskop. Tím vás lékař vyšetří a rozhodne o tom, zda musí znaménko pryč. Pokud vám potvrdí, že je to ze zdravotních důvodů nezbytné, sáhneme po klasické metodě – chirurgickém odstranění, abychom mohli provést ještě histologické vyšetření. Takové ošetření nebolí, neboť probíhá v lokálním znecitlivění.

Jinou variantu představuje laser. Jím vás můžeme účinně zbavit znamének také z čistě estetických důvodů. Laserové ošetření pro pacienta nepředstavuje zátěž. Po znaménku zbude pouze stroupek, který se sám postupně vyhojí, což trvá asi týden, a nikoli rána, takže nemusíme šít a vám nezůstane jizva. Na naší klinice Altos navíc ošetřujeme pacienty za pomoci frakčního laseru CO2. Ten díky schopnosti přesně zacílit na ošetřovanou plochu tisíce paprsků zaručuje vysokou efektivitu zákroku.