Dělená strava – dieta, která funguje

dělená strava

Každá žena má během roku určité období, kdy se bojí vkročit na váhu. Ať už je to po letní dovolené nebo po Vánocích, číslo, které váha ukáže, se poté stává noční můrou. Často to končí rozhodnutím, že se bude držet dieta. Toto odhodlání však většinou odchází stejně rychle, jako přišlo.

Problémem je, že často volíme diety, které nejsou dlouhodobě udržitelné nebo způsobují nežádoucí JOJO efekt. Tyto diety mohou mít špatný vliv na naše zdraví. Dieta, pokud je vhodně zvolena a správně dodržována, však může být velmi nápomocná při cestě za vysněnou postavou. Hubnutí však musí být pozvolné a co nejvíce přirozené. Základem je dostatek zdravého pohybu. Bez toho se totiž při hubnutí většinou neobejdete. Cvičení navíc způsobí, že se budete cítit lépe.

Při správné dietě byste nikdy neměly mít pocit velkého hladu. Vždy byste se měly cítit dobře, protože dieta, při které se necítíte dobře, nemůže být nikdy prospěšná a často končí fiaskem.

Aby byla dieta úspěšná, je velmi důležité stanovit si, jakého cíle chcete dosáhnout. Velmi žádoucí je také sestavení jídelníčku. Tím se vyhnete nečekaným záchvatům hladu, kdy byste se mohly snadno uchýlit ke konzumaci nezdravých potravin.

Jednou z diet, která řadě lidí pomohla získat postavu snů, je dělená strava. Jak již název napovídá, jedná se o druh diety, při které se konzumují jednotlivé složky stravy zvlášť, dle jejich charakteru. Při dělení se rozlišují dvě základní složky, a to sacharidové a bílkovinné. Každá složka vyžaduje odlišný proces trávení, proto by neměly být konzumovány společně. Třetí kategorii tvoří potraviny neutrální, které mohou být konzumovány společně s jednou další složkou.

Pokud se rozhodnete pro tuto dietu, váš den bude vypadat přibližně takto: snídaně by měla být složena zejména ze sacharidů, obsahovat celozrnné pečivo nebo ovesné vločky. Zapomenout byste neměly ani na čerstvé ovoce nebo na kvalitní ovocnou šťávu. Oběd by mělo tvořit co největší množství bílkovin. Ideální oběd při dodržování dělené stravy je maso (nejlépe drůbeží nebo ryby) a pořádná porce zeleniny. K večeři je nejlepší volbou zeleninový salát obohacený o kousky tuňáka. Pokud budete mít hlad během dne, ke svačince si můžete dopřát müsli tyčinku či čerstvé ovoce.

Ať už se rozhodnete držet jakoukoliv dietu, důležité je, abyste se po celou dobu cítily dobře, netrpěly hladem a byly samy se sebou spokojené. Přebytečná kila poté půjdou dolů snáz a nebudou se hned zase vracet zpět.