Multitasking & overthinking – cizí slova, která se nejspíš týkají i vás

multitasking

Ještě před několika lety byl multitasking oslavován jako vrchol efektivity, po letech praxe to však vypadá jinak. Schopnost dělat více věcí najednou má stále více kritiků. „Myslím, tedy jsem“, to věděl René Descartes už v 17. století. Ale co když už je toho myšlení příliš?

Multitasking neboli vykonávání více činností najednou je pro náš mozek velmi náročný a vyčerpávající proces přinášející stres. Velkou část naší pozornosti při práci v tomto módu zabírá ne práce samotná, ale přepínání – adaptace z jedné aktivity na druhou.

Multitasking čas nešetří

Podle některých studií přepínání mezi několika projekty způsobuje ztrátu produktivity o 40 – 50 %. Každá nová informace si vyžaduje naši pozornost, vyžaduje reakci a vyvolává vzrušení. Doprovodná dávka dopaminu, která je vpuštěna do lidského krevního oběhu, může způsobit návyk. Bez něj se lidé začnou nudit a v běžné rutinní práci pak často těžce nacházejí smysl.

Zlaté pravidlo:

Pokud se pustíte do úkolu, nepřestávejte, dokud ho nedokončíte nebo nepřivedete do konkrétní částečné fáze. Pokud přijde nějaké vyrušení, zapište si ho a věnujte se mu později.

Soustředění a pamatování nám neulehčí ani únava. Nezapomeňte na to, že pokud chcete odvést dobrou práci, je třeba myslet i na odpočinek. Podpořit činnost mozku a kognitivních funkcí můžete díky omega-3 mastným kyselinám, vitamínům skupiny B a kyselině listové. Ideální kombinaci pro mozek důležitých látek najdete v doplňku stravy Acutil, který zlepšuje nejen krátkodobý výkon mozku, ale je přínosný i z dlouhodobého hlediska.

overthinking

Overthinking – týká se i vás?

Dalším pojmem, který naši mysl zatěžuje, je overthinking – v češtině pro tento pojem nemáme přesný výraz, ale můžeme ho popsat jako stav, kdy máme „myšlenek až nad hlavu“.

Overthinking nedovolí našemu mozku soustředit se, sužuje ho různými katastrofickými scénáři a obecně nás směřuje k negativnímu myšlení. Při dlouhodobém přetížení se mohou objevit snížený práh vnímavosti, poruchy spánku i oslabení imunitního systému. Náš mozek nestíhá nadměrné množství informací analyzovat, kvalitně rozhodovat a hlouběji o záležitostech přemýšlet. Často věnuje víc času přemýšlení o problému než o jeho skutečnému řešení.

Jak s nepříjemnými myšlenkami bojovat?

Nepřemýšlejte nad špatnými variantami, ale nad těmi správnými. Aktuální potíže se vždy zdají horší, než ve skutečnosti jsou. Až budete příště zase stát před „neřešitelným“ problémem, představte si, jestli na něm bude záležet i za pět let? Pokud ne, bude na tom záležet za měsíc? Pokud ne, bude na tom záležet za týden? A je tedy vůbec třeba se zbytečně zatěžovat zbytečnými myšlenkami? ☺