Aromaterapie

1188826_60269000

Letos už je osmdesát pět let, co se poprvé objevila technika zvaná aromaterapie. Vymyslel to René Maurice Gattefosse. V rostlinách jsou éterické oleje, které obsahují výživné a léčebné substance. Nesmíme zapomenout ani na jejich vůni. Není dobře používat například před spaním aromalampy nebo vonné tyčinky. Výrazná silná vůně by mohla způsobit bolesti hlavy a lehkou žaludeční nevolnost.

Nyní přejdeme ke konkrétním květinám. Akát má účinky, které vás uklidní, odstraní nervozitu a strach, je antidepresivní. Navíc je vhodný při bronchitidě čili pro astmatiky. Dalším je bergamot respektive jeho olej. Od šestnáctého století se používá například při horečce a je antiseptikum. Oblíbený je také jako parfém, snižuje vztek, hrubost, uklidní napětí a je antidepresivní.

Jasmínová silice je asi ta nejdražší a patří mezi královny aromaterapie. Navodí euforii, optimizmus, podporuje radost a tvořivost, dodává sebejistotu. Mimo jiné působí jako afrodiziakum, dokáže zmírnit menstruační bolesti a tonizuje dělohu. Heřmánek známe všichni, že patří mezi léčivé bylinky. Už ve starém Egyptě se používal ke zmírnění horečky a proti ženským nemocím.

Harmonizuje psychickou i fyzickou stránku člověka, hojí rány, otoky, ošetřuje popáleniny a brání tvorbě jizev. Silice zvyšuje imunitu. Jalovec není jenom strom, ale jeho silice působí proti únavě a stagnaci. Odstraní nervozitu, posiluje vůli a nervy při přepracování. Prohřívá a také odstraní menstruační bolesti.

Levandule je květina, jejíž silice se používá k nejširšímu spektru problémů. Například odstraní napětí, nespavost, nervové vyčerpání, pomáhá ujasnit myšlenky, udržuje psychickou i emoční rovnováhu, hojí rány, popáleniny a posiluje imunitní systém. Máta se používá hlavně při žaludečních problémech. Dříve sloužila jako rituální von’avka. Povzbuzuje mozek, zlepšuje koncentraci a stimuluje nervový systém. I šalvěj dokáže působit proti nervovým obtížím. Mimo jiné pomáhá při bolesti svalů, omezuje pocení a odstraní kašel. Rozmarýn byla dříve posvátná rostlina. Ženy ho používali ke krášlení sebe samých. Uleví od bolesti hlavy, pomáhá při depresích a migrénách.

Skořice nemá využití jen v kuchyni, ale pomáhá při vyčerpání, jak fyzickém, tak i psychickém. Ylang – ylang je květina z Asie. Pomáhá při omlazení pokožky, při infekcích nebo u horeček.