Zelená káva, mýtus nebo záchrana při hubnutí?

kava

Zelená káva (green cofee beans) se objevila v poslední době jako jeden z podpůrných prostředků při redukci váhy. Má, podobně jako jiné doplňky stravy, své neochvějné zastánce, ozývají se ale také pochybovačné hlasy. Ty jsou způsobeny zejména neexistencí hodnověrné klinické studie, která by jednoznačně prokázala, že by měla zelená káva na hubnutí nějaký prokazatelný účinek.

Začalo to v televizi

Výtažek zrn zelené kávy se stal populárním poté, co se o něm začalo hovořit v populárním pořadu americké televize Dr. Oz Show. Pořad se zaměřuje populárním způsobem na odpovědi na nejrůznější lékařské problémy. V Česku běžela na TV Doma.

Stejně jako káva černá, která získává svou barvu a charakteristickou chuť na rozdíl od zelené kávy pražením, obsahují zelené kávové boby kofein. Ten sám o sobě při správném dávkování může mít vliv na hmotnost.

Důležitější je však zřejmě další z prvků, a tou je kyselina chlorogenová, které se právě v kombinaci s kofeinem připisuje zpomalování vstřebávání glukózy. To přispívá k potlačení chuti k jídlu a hlavně sladkému. Zkrátka spíš než koláček, pak máme chuť na nějaký fajn lehký zdravý jarní jídelníček.

Skutečně řešení nadváhy?

Jaké každý doplněk stravy ale nefunguje osamoceně, nejedná se o jakousi zázračnou pilulku, kterou zobnete a máte po starostech. Přestože zelená káva funguje jako jakýsi spalovač a stimulant, díky němuž tělo začne dříve využívat nadbytečné tukové zásoby, nelze jej považovat za ultimátní řešení. I zde platí stará známá pravda, že chcete-li zhubnout, je třeba se i hýbat.

Tip na 7 pohybových aktivit, při kterých zaručeně zhubnete: http://www.slimming.cz/7-pohybovych-aktivit-pri-kterych-zarucene-zhubnete/

Zelená káva se podílí na zrychlování metabolismu, snižování krevního tlaku a zmínili jsme se již o její regulační úloze směrem k cukrům v krvi či spalování tuků. Při užívání zelené kávy je však třeba pamatovat na to, že ač se tváří jako zdravý doplněk stravy, stále se jedná o kávu. Se všemi pozitivními i negativními účinky. Přílišné používání kofeinu může vést nejen ke známé nespavosti, ale třeba i odvodňování organismu, proto je třeba pamatovat na pravidelný a vydatný pitný režim. Ideální množství zelené kávy se doporučuje maximálně 3 – 4 šálky denně. Připravte se ovšem na charakteristickou nakyslou chuť a vůni, což je způsobena právě absencí pražení. I proto řada lidí raději konzumuje zelenou kávu ve formě pilulek.

 

Foto: http://en.wikipedia.org/wiki/Coffee_bean