V protivínské ZOO se podařilo rozmnožit kriticky ohroženého gaviála indického

krokodýlí ZOO v Protivíně

V Protivíně byla v roce 2008 otevřena krokodýlí ZOO, která si klade za cíl vystavovat všech 23 recentních druhů krokodýlů a vytvořit jim ideální podmínky k chovu a rozmnožování. V květnu tohoto roku se dokonce této ZOO podařilo jako jediné na světě mimo tropické země rozmnožit nejohroženější druh krokodýla – gaviála indického.

Krokodýli jsou skutečně fascinující tvorové, kteří se od dob, kdy obývali naši planetu společně s dinosaury, příliš nezměnili. Jsou proto jakousi živou fosilií, která nám dává možnost vidět, jak vypadal život před desítkami milionů let.

Krokodýlí ZOO Protivín

V roce 2000 byla v České republice vybudována unikátní krokodýlí ZOO, která vznikla na základě původního soukromého chovu provozovatele ZOO Miroslava Procházky. Již od roku 2005 se zde daří krokodýly úspěšně rozmnožovat.

Světový úspěch

Na začátku května 2017 se v protivínské ZOO jako v první na světě mimo tropy rozmnožit nejohroženější druh krokodýla – gaviála indického. Celkem se vylíhlo 14 malých a zdravých gaviálů.

Záměr krokodýlí ZOO

Záměrem protivínské ZOO je vystavovat všech 23 recentních druhů krokodýlů, ale také vytvořit ideální podmínky k chovu a rozmnožování. Snahou krokodýlí ZOO v Protivíně je také opakované rozmnožování kriticky ohrožených druhů krokodýlů. Této činnosti se ZOO věnuje jako jediná v ČR a zároveň je součástí šesti záchranných projektů.

Proč navštívit krokodýlí ZOO v Protivíně?

Krokodýlí ZOO je velice oblíbeným cílem jednotlivců, párů, rodin i škol. Návštěvníci zde oceňují, že zde mohou vidět aligátory, kajmany, gaviály, krokodýly, ale také hady a expozici mláďat včetně inkubátorů. V Protivínské ZOO také žije jediný bílý gaviál na světě. Více informací naleznete na www.krokodylizoo.cz