Sex během těhotenství není rizikový ani pro vás, ani pro dítě. Ale…

GYNEM klinika

Jakmile žena zjistí, že je těhotná, kromě velké radosti může přijít také několik otázek. Například: jak to bude s milováním? Je pro miminko bezpečné, nebo je třeba se ho vzdát?

Při těhotenství se u žen mění hladiny hormonů a to znamená mnohem větší libido než obvykle. Je tedy normální, že těhotné ženy mají větší chuť na sex. Milování k těhotenství patří, a pokud to zdravotní stav dovolí nebo ho lékař nezakáže, je naprosto zbytečné se ho vzdávat. Děloha je od pochvy v bezpečné vzdálenosti, takže není důvod k obavám. K ještě většímu bezpečí přispívá svalstvo v děložní dutině, plodová tekutina a obal plodu. Ženský orgasmus může způsobit mírné stahy, ty jsou ale pro těhotenství neškodné.

Jsou ale situace, kdy je sex nevhodný a je třeba možnost pohlavního styku konzultovat s lékařem. Mezi tyto okamžiky patří například krvácení z pochvy, hrozba potratu či předčasného porodu nebo opakovaný výtok. Je také třeba vyloučit jiné možné komplikace: proto v těchto případech přichází na řadu návštěva ošetřujícího gynekologa. Na GYNEM gynekologii se tým lékařů snaží, aby žena měla co největší komfort a spektrum kvalitních informací. Je důležité vědět, co dané změny a situace znamenají, aby ženy zbytečně nepropadaly panice.

Nechuť na sex

Sexuální (ne)apetit je opět krásný příklad toho, jak je každé ženské tělo individuální. Existují také případy, kdy žena nemá v těhotenství zájem o pohlavní styk, což může nastat hlavně v prvním trimestru, kdy bývají na denním pořádku nevolnosti, nechutenství, bolesti hlavy a kloubů a veliká únava.

Tento stav by měl na začátku druhého trimestru odeznít a chuť na sex se opět vrátit. Chce to ale trpělivost a čas. Poslouchat své tělo, netlačit na sebe a k ničemu se nenutit. Je důležité o tomto problému mluvit s partnerem, aby pochopil, co se děje, a momentální nezájem o sex si nezaměnil s nezájmem o něj.

Poslouchejte sebe sama

Sex během těhotenství je individuální téma a je potřeba se řídit náznaky těla a zdravým rozumem. Nestresovat se tím, že zrovna není chuť na sex přítomna, nebo naopak vyšší chutí než normálně. Pouze je vhodné se s obavami svěřit svému partnerovi. Tím se uvolní případné napětí a odpadne psychický tlak. V partnerovi by žena měla najít podporu a oporu, aby pro oba byl průběh těhotenství skvělým společným zážitkem. V případě jakýchkoliv nejasností je připraven tým lékařů z GYNEM kliniky pomoci, aby bylo možné si užívat těhotenství bez obav.