Šetří e-cigareta zdraví?

1379962_93819976

V posledních letech se do popředí na trhu dostává elektronická cigareta. Světlo světa spatřila v Číně v roce 2006. Jejím prvotním cílem bylo zbavit kuřáka závislosti na nikotinu. Dnes se ale elektronická cigareta využívá zejména jako levnější a zdravější náhražka tabákové cigarety. V dnešním článku se podíváme, jaké výhody a nevýhody e-cigareta vůbec má.

Elektronická cigareta – zázrak techniky?

Elektronická cigareta je složena z několika částí. Hlavní součástkou je baterie, ve které najdete mikroprocesor, který slouží k ovládání celé e-cigarety. Dále se skládá z atomizéru, jehož cílem je přeměnit tekutou náplň e-liquid v cartridgi na plynnou látku neboli páru. Poslední částí je samotná cartridge s náustkem, do které se vlévá tekutá náplň obsahující čistý nikotin.

Jak tedy elektronická cigareta funguje? Princip je jednoduchý. Kuřák potáhne z elektronické cigarety, čímž se aktivuje atomizér, který kapalinu v cigaretě zahřeje. Pak se přemění na páru, a tu kuřák vdechuje a vydechuje. Pára vám bude připomínat klasický dým jak u tabákové cigarety. Rozdíl je ale v tom, že pára neobsahuje dehet, zplodiny, ani karcinogenní látky. Nemusíte se tedy obávat, že byste obtěžovali své okolí.

Zdravější a levnější?

Přední výhodou elektronické cigarety je, že do těla se dostane pouze čistý nikotin prostřednictvím vdechované páry. Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že elektronická cigareta není zdravou formou kouření, ale je pouze šetrnější. Nedochází k hoření tabáku, a tak e-cigareta neprodukuje zapáchající kouř, který by obsahoval nebezpečné zplodiny. Pára má příjemné aroma, nezapáchá a obsahuje nikotin, který tělo uspokojí od závislosti.

Také existuje elektronická cigareta diskuze, kde si můžete s e-kuřáky vyměňovat názory, ale také si přečíst informace o jednotlivých typech e-cigarety.