Jarní úklid – je to hračka a žádný stres

uklizený domov

Tak tak jste se vzpamatovala z předvánočního úklidu a máme tady Velikonoce a koledníky a jaro a sluníčko a taky samozřejmě … jarní úklid. 

Zbavit se zimy, nánosů a zbytečností – to je to pravé, o co si vaše domácnost, šatník i botník říkají na jaře. Nenechte si však zkazit úsměv a pusťte se do úklidu s vervou a s nervy obalenými třeba čokoládou, jistě vám tak půjde úklid lépe od ruky a my vám k tomu dodáme ještě několik tipů.

Plánování – základ úspěchu

Plánování, organizování a úkolování – přijde vám to jako ztráta času? Může to tak na první pohled vypadat, ale chyba lávky! Dobře zorganizovaný úklid je z půlky hotový! Navíc ušetříte spoustu energie, úklid vás nezničí a zbyde vám dostatek sil na radování se z podařeného díla.

Čerstvý vzduch pro váš domov

Pokud se s elánem pustíte do uklízení, pamatujte si, že je dobré hodně větrat kvůli přísunu čerstvého vzduchu. Zaprvé si domů pustíte čerstvý jarní vánek a za druhé čisticí prostředky nemusí vonět každému tolik, jako třeba právě vám. Navíc mohou v některých případech působit omamně.

uklid

Mytí oken plánujte

Pokud se chystáte udělat tento “zásadní krok” v jarním úklidu, dobře si ho časově naplánujte. Je zapotřebí umýt obě strany oken, takže se do takovéto akce nepouštějte, pokud je venku ještě příliš zima nebo prší. Nachlazení by na sebe nenechalo dlouho čekat.

Závěsy a záclony – jarní téma č. 1

Dostávají vaše závěsy a záclony nádech žluté nebo šedé? Máme pro vás jednu babskou radu – namočte je přes noc do teplé vody s několika plátky citrónu a následující den je i s citróny vyperte. Pokud chcete vsadit na jistotu, spolehněte se na přípravek JASO na záclony, který si s šedým a nažloutlým nádechem hravě poradí.

S prachem bojujte efektivně

S prachem se začněte vypořádávat shora dolů. Zamezíte tak tomu, abyste se motali v kruhu a znova si zaneřádili již uklízená místa. Utírat prach suchým hadrem je nesmysl – pouze rozvíříte prach, který si během krátké doby “sedne”, odkud se vznesl. Naopak příliš mokrý hadr je také nevhodný, především pokud se úklid týká dřeva.

TIP: Pracujte s prostředky obsahujícími antistatické složky, které zabraňují dalšímu usazování prachu. Mezi ně patří například Diava cleaner, kterou užijete i při čištění elektroniky.

Sůl nad zlato

Sůl je opravdovým domácím pomocníkem. Zbaví vás nejen skvrn od vína, ale pomůže i s dezinfekcí nebo při čistění nádobí. Pokud připálíte jídlo na pánvi a zbytků se nebudete schopni jen tak zbavit, nasypte na nádobí dvě hrsti kuchyňské soli, ta bude pracovat za vás.

Více vody neznamená více čistoty

Při vytírání mop nebo hadr vždy jen jemně navlhčete a před vytíráním dostatečně vyždímejte. Při nadměrné vlhkosti se může povrch začít nepříjemně zvedat, kroutit nebo ohýbat. Více vody neznamená více čistoty nebo lesku, ten vám bezpečně zajistí například Diava vosk na podlahy.

Dopřejte domácím rostlinám pořádnou sprchu

Nejen že se prach usazuje na nábytku a všech myslitelných površích, „schytají“ to také naše pokojové rostliny. Proto je jednou za čas osprchujte, nechte okapat a vraťte na jejich místo. Jejich listy se krásně rozzáří.