Battle: svatý Valentýn versus Mezinárodní den žen

valentines-day

Jak dopadne souboj svátků svatého Valentýna a MDŽ? Posbírali jsme historická fakta, myšlenky a ideály, jež stály u zrodu svátků i zkušenosti obchodníků a našli jsme jednoznačného vítěze. Jak jsme k výsledku došli a který svátek v našem bodování získal více bodů, zjistíte v článku.  

Oba svátky se slaví v pevné datum. Svátek svatého Valentýna připadá na 14. února a o necelé 4 týdny později, 8. března se slaví Mezinárodní den žen neboli MDŽ.  Stejně tak se oba svátky těší velké oblibě žen, což je pro naše šetření zcela irelevantní. Jak je totiž známo, každou ženu potěší, když dostane dáreček či květinu a oba svátky jsou k tomu skvělou příležitostí. Jaké otázky jsme si tedy kladli?

Kdo je starší? 

Jednoduchá otázka. I když není přesně známo, odkdy se svátek svatého Valentýna slaví, patří mu v této kategorii jasné prvenství. Svátek je totiž slaven na počest kněze a mučedníka svatého Valentýna, který žil ji ž ve třetím století. Proti tomu historie MDŽ sahá „pouze“ do první dekády 20. století.

Který svátek má hlubší myšlenku?

V tomto souboji těžko hledat jednoznačného vítěze. Legendy praví, že svatý Valentýn oddával i přes zákaz snoubence podle křesťanského rituálu, z čehož vznikla romantická tradice svátku zamilovaných. Svátek MDŽ se zase slaví k připomínce protestů za volební právo žen, jež se konaly 8. března 1908 v New Yorku. Je vcelku paradoxem, jak moc jsou dnes oba tyto svátky komercializovány, i když jeden vznikl z křesťanské tradice manželství a druhý z ideálu ženské rovnoprávnosti. Je věcí názoru, kterou z těchto hodnot stavíte ve svém žebříčku výš.

Kdo umí udělat lepší party?

valentýn

Před pár desítky let byly podnikové oslavy MDŽ velkolepou záležitostí, zatímco dnes se prvenství v této kategorii ujímá jednoznačně svátek svatého Valentýna. MDŽ se drží i v dnešní době, ale valentýnským oslavám prostě nesahá ani po paty. Hotely nabízí speciální romantické pobyty pro dva za zvýhodněné ceny, květinářství začnou do vazeb přidávat srdíčka všech velikostí, čokoládovna Carla dokonce tiskne na oblíbené višně v hořké čokoládě originální valentýnské přebaly a v každé druhé kavárně vám udělají na cappuccinu z pěny srdíčko.

Vítězem se stává…

Dva ze tří bodů, pro někoho možná i tři ze tří, získává svátek svatého Valentýna, a tak se stává jasným vítězem naší mini bitvy. Z osobních zkušenosti víme, že někteří muži se oslavám tohoto svátku zamilovaných vyhýbají, protože ho považují za americkou tradici a jak říkají, raději donesou kytku na MDŽ. Až příště vyrukují s podobným nesmyslem, povězte jim něco o historii svátku MDŽ a newyorských protestech za rovnoprávnost. Doufáme jen, že tím pádem přinesou kytku dvakrát a ne ani jednou!