Aby pohyb nebyl utrpením

youth-570881_1280

Klouby jsou nenahraditelnou složkou pohybového aparátu. Klouby činí naše tělo ohebným a také spojují všechny kosti v našem těle. A co to kloub vlastně je? Základem každého kloubu je obvykle kulovitá kloubní hlavice a „miskovitá“ kloubní jamka, to vše je uzavřeno do kloubního pouzdra. Aby byl umožněn volný pohyb, jsou tyto kloubní plochy pokryty chrupavkou, která vytváří jakousi třecí plochu mezi jednotlivými kostmi kloubu. Chrupavka je tvořena chondrocyty a základní mezibuněčnou hmotou.

Degenerativní onemocnění kloubů

Proces chronické degenerace kloubů nazýváme artróza. Tato nemoc postihuje chrupavku kloubů a může vést až k její destrukci. Je prokázáno, že proces degenerace kloubů se započíná již ve věku 30 let. Artróza se vyznačuje úbytkem bílkoviny zvané HMGB 2 protein. Tato bílkovina se nachází v povrchové vrstvě chrupavky. Úbytek této bílkoviny znamená také úbytek buněk s názvem chondrocyty, jež mají jako jediné schopnost přímé regenerace chrupavky.

Jak zabránit degeneraci kloubů

Jednou z možností zpomalení degenerativního onemocnění kloubů, je léčba pomocí kmenových buněk. Co to ty kmenové buňky vlastně jsou? Jsou to nediferenciované buňky, které mají schopnost se za určitých okolností přeměnit na buňky specializované. To znamená, že kmenové buňky aplikované do chrupavky kloubů se promění na chrupavku, a tím se obnoví hybnost kloubů. Pan MUDr. Lukáč nabízí léčbu kloubů pomocí aplikace koncentrátu buněk SVF, což jsou buňky stromální vaskulární frakce s vysokým obsahem mezenchymálních kmenových buněk. Tento proces může vést ke zmírnění projevů chronické kloubní degenerace například u artrózy II. až III. stupně. Byť se jedná o regulérní zdravotní zákrok, tuto léčbu nehradí pojišťovna. Nemusíte se ovšem bát, že by peníze investované do této léčby přišly nadarmo. Poku léčba nebude mít efekt, pan MUDr. Lukáč to pacientovi samozřejmě ihned oznámí.

Odborník za slovo vzatý

Pan MUDr. Ladislav Lukáč se těší vysoké úspěšnosti svého léčení a důkazem toho je i řada spokojených pacientů, kterým léčba pomocí SVF buněk vrátila chuť do pohybu.