Změna času z letního na zimní je pro většinu lidí příjemná, kdy můžeme o hodinku déle spát a užívat si svoji oblíbenou matrac. Trochu hůře se to však vysvětluje dětem, jejichž vnitřní hodiny jsou nastavené přesně. A tak, když ještě třeba v neděli zalezli k vám pod peřinu v přijatelných pět čtyřicet, najednou jsou tam už ve čtyři čtyřicet. Zvlášť malé děti nepotřebují budík. Pokud jste rodiče, jak lze zařídit, aby vás nebudili tak brzy?
Tak brzy ne
Pokud jste rodiče, jak lze zařídit, aby vás ratolesti nebudili třeba o víkendu tak brzy? Dávejte je později spát a buďte trpěliví a zbývá vám jen doufat, že asi během čtrnácti dnů se jejich hodinky upraví. Dříve to asi nebude. Pokud se však ani do měsíce neupraví jejich hodiny, můžete vyzkoušet účinnou metodu – vyprávějte vašim dětem pohádky.
Nálada
Výsledky různých studií zjistili, že hodina spánku navíc může mít svá rizika. Nálada může klesat a přibývat nervozita a můžete se cítit více unavení.
Co s tím
Jak se nejpříjemněji přizpůsobit změně času? Jestli to lze, tak posouvejte. Pokud je to možné, změňte dobu, kdy vstáváte. Také vaše kuchyně a jednotlivá jídla posuňte nejdříve o deset, postupně až o dvacet minut. Později se můžete dostat i k hodině. Také účinně působí pravidelné cvičení nebo procházky, které vám dodají sílu a energii.