Nejen brněnští obyvatelé vědí, že sehnat vhodný a cenově dostupný pronájem bytu v Brně je poslední měsíce náročné. Podívejte se na aktuální situaci bydlení v největší moravské metropoli. Také máte problém s nalezením dobrého bydlení a jste občan města Brna? Zkuste si zažádat o přidělení obecního bytu. Jak to udělat a co všechno musíte splňovat? Máme pro vás přehled důležitých informací a požadovaných kritérií.
Pronájem bytu v Brně aneb ve které části chcete bydlet?
Pokud nechcete hledat pronájem sami, ať už v nabídkách bez účasti realitní kanceláře nebo nechcete platit zbytečné provize, zkuste si zažádat o přidělení bytu. Než tento krok učiníte, měli byste se zamyslet, které městské části svou žádost doručíte. Poslední dobou se stávají atraktivnější přilehlé okrajové části, které zaručují klidné prostředí a občanskou vybavenost. Zároveň se rychle dostanete do samého centra města. Ale vybírat byste měli primárně dle podmínek, které musíte splňovat. Každá část si je totiž určuje sama a má vlastní systém bodování vaší aktuální životní situace.
Společné podmínky pro všechny
Ať už zvolíte Královo pole, Židenice, Líšeň či Žabovřesky, úvodní podmínky jsou společné všem. Jako žadatel musíte být zletilá osoba. Pochopitelně nesmíte být v exekuci a váš trestní rejstřík by měl být čistý. Značnou výhodou bude fakt, že máte trvalé bydliště na území města Brna. Pokud jste příslušník jiné země, musíte na území České republiky pobývat v souladu s právními předpisy o pobytu cizinců.
Vy ani váš partner nesmíte vlastnit rodinný dům nebo byt. Momentálně nemůžete být ani v pronájmu, který je smluvně uzavřen na dobu neurčitou. Někde po vás mohou požadovat potvrzení pronajímatele o bezdlužnosti na nájemném. A jste-li nájemcem bytu, který je v majetku města Brna, musíte jej na základě finanční či sociální situace označit jako nevyhovující a podat žádost na jeho uvolnění.
Vstupní žádost a vše, na co se vás můžou ptát
Formulář můžete stáhnout na webových stránkách městské části, kterou si zvolíte. Cílem je zjistit vaše životní a finanční poměry, aktuální stav bydlení a důvod změny pronájmu. Lze tedy očekávat poměrně detailní otázky, které vám nemusí být příjemné. Smíte podat pouze jeden – na příslušnou radnici v tištěné formě. Zpravidla do 30 dnů můžete očekávat odpověď, zda jste vůbec byli zařazeni do databáze čekatelů.
V úvodu je nutné uvést základní údaje jako jméno, datum narození a bydliště. Musíte uvést svého zaměstnavatele včetně adresy a čistý měsíční příjem. To by vám měla firma stvrdit razítkem a podpisem. Zmiňte zde i své vedlejší výdělečné činnosti. Dále se budou ptát na osobní údaje rodinných příslušníků, případně uveďte také osoby, které s vámi bydlí v jedné domácnosti a jaký k vám mají příbuzenský poměr. Stejně tak budete tázáni na osoby, které s vámi žádají o přidělení bytu.
Další otázky se věnují popisu současného bydlení. V některých případech budete muset znát rozměry místností, celkovou plochu a příslušenství. Někde si vystačíte jen s dispozičním řešením. Uvést musíte počet osob v domácnosti a nezaopatřené děti. Pokud jste vlastníkem bytu, uveďte důvody, proč jej nemůžete užívat. To musíte doložit potřebnými dokumenty. Jestli vlastníkem nejste, vyberte odpovídající možnost, proč žádáte o obecní pronájem.
Komise pro posouzení potřebuje znát vaše majetkové poměry. Přiznejte nemovitosti a motorová vozidla. Pokud máte případné zdravotní důvody, doložte také potvrzení lékaře.
Ve většině případů komisi zajímá také to, jakou velikost by měl mít vámi požadovaný byt. Nebojte se zaškrtnout i více možností, protože pokud případnou nabídku k pronájmu odmítnete, ihned vás z databáze vyřadí. To sice znamená, že nebudete mít příležitost si vybírat, nicméně existuje webová platforma, kde si můžete s jinými lidmi tyto přidělené byty vyměnit.
Způsob bodování – znevýhodnění pro samoživitelky a bezdětné páry?
Hodnotící komise městské části má vlastní systém bodování všech údajů, které jste uvedli ve svém formuláři. Ačkoli některá pravidla přidělování městských bytů prošly změnou, bohužel to neplatí pro všechny části. Pro koho může být zařazení do databáze obtížné:
· samoživitelky
· lidé v invalidním důchodu
· rodič na mateřské či rodičovské dovolené
· lidé v hmotné nouzi
Způsob výběru na základě přísných kritérií je možné obhájit tím, že se město snaží předejít případným dluhům na nájemném a jeho následnému vymáhání. Avšak tímto vyvrací svou koncepci obecního bydlení, které by mělo být dostupné všem.
K pochopení fungování bodového systému vám vystačí selský rozum. Jste manželský pár s dítětem a máte vysoký čistý příjem? Trojnásobně oproti životnímu minimu? Pro vás byt máme! Pracujete více než pět let u jednoho zaměstnavatele? Pro vás také! Pobíráte dávky v hmotné nouzi? Pro vás již ne. Jste samoživitel se dvěma dětmi a nemáte dostatečně vysoký příjem? Bohužel. Čím stabilnější zázemí máte, tím je větší šanci uspět. Navíc některé části požadují, abyste měli finanční jistinu ve výši trojnásobku měsíčního nájmu. A to ve chvíli, kdy vám bude přidělen byt.
Je také nutné počítat s dlouhou čekací dobou v rozmezí několika let. Seznamy se zájemci jsou příliš dlouhé. Pokud na nové bydlení spěcháte, přizpůsobte svůj výběr také délce čekajících listin. Nezapomeňte, že po roce musíte informovat příslušnou radnici o tom, že v databázi chcete být i nadále vedeni. A při troše štěstí a velké dávce trpělivosti vám bude odměnou byt dle vašich představ a hlavně s nižším nájemným!
Nebaví vás hledat si bydlení na vlastní pěst a nevadí vám čekací doba? Nyní už víte, co obnáší žádost o přidělení obecního bydlení a jak s ní naložit! Nebo již máte zkušenost s podáváním takové žádosti? A jakou městskou část jste zvolili? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a poraďte ostatním!