Svádíte celoroční marný boj s poletujícím prachem? Díky následujícím tipům se s nečistotami lépe vypořádáte. Úplně nezmizí nikdy, ale dýchat se vám bude lépe.
1. Umyjte nábytek a monitory aviváží
Chcete se zbavit prachu na nábytku? Smíchejte 1 díl aviváže se 4 díly vody a směs nalijte do nádoby s rozprašovačem. Tímto koktejlem můžete kromě nábytku vyčistit i okna, zrcadla a sprchový kout. Aviváž dobře funguje i na notebook a televizní obrazovku.
2. Otřete volné plochy vlhčenými ubrousky
Pomocí dětských ubrousků se zbavíte prachu, drobků i skvrn na klávesnici počítače. Nečistoty stačí jen lehce setřít a během chvíle zmizí. Monitory a notebooky před mokrým čištěním vypněte.
3. Hladké povrchy setřete bavlněnou utěrkou
Na čištění jemných a hladkých povrchů jsou ideální látkové utěrky nebo rukavice. Snadno s nimi vyčistíte lampy, lustry, skleněné dekorace, ale také televizní obrazovky.
4. Vezměte spáry štětcem
Čeká vás čištění hůře dostupných míst? Přizvěte na pomoc štětce a kartáče s přírodními štětinami. Použijte je k čištění rohů, nábytku i dalšího příslušenství.
5. Stírejte utěrkami z mikrovlákna
Kvalitní hadřík z mikrovlákna až magicky přitahuje prach. Hodí se na jakýkoliv povrch od podlahy po strop.
6. Sjeďte textilie válečkem na chlupy
Oblíbený váleček s lepivým povrchem zbaví nečistot nejen vaše oblečení, ale také stínítka lamp, ozdobné polštáře a další textilie.
7. Vyčistěte žaluzie starou ponožkou
Bojujete s čištěním žaluzií a rolet? Navlékněte si na ruku čisté starší ponožky a pusťte se do práce. Ponožky můžete využít i jako návleky na mop. Pomohou vám zbavit se prachu pod postelí a nábytkem.
8. Navoskujte nábytek
K boji proti prachu využijte také vosk. Nikdy ho však nenanášejte přímo na nábytek či dřevěné podlahy, ale na hadřík, kterým povrchy přeleštíte. Navoskované povrchy déle vydrží čisté a navíc se krásně lesknou.
9. Pomozte si trubičkou od toaletního papíru
Trubičku od toaletního papíru nevyhazujte. Hodí se na odstraňování nečistot z okenních rámů a dalších hůře přístupných míst. Trubičku navlékněte na koncovku vysavače, karton zohýbejte a podle potřeby upravte tvar. S vysavačem se tak dostanete všude i bez plochého nástavce.
10. Stírejte prach odshora dolů
Abyste při úklidu předešli roznášení nečistot z jednoho povrchu na druhý, postupujte systematicky odshora dolů. Začněte lustry, pokračujte horními poličkami, poté přejděte na nábytek a skončete vysáváním a vytíráním podlahy. Úklid vám zabere méně času i úsilí.
11. Zbavte se lapačů prachu
Nebaví vás neustálé čištění nánosů prachu? Zbavte se zbytečných dekorací a drobností. Čím méně věcí máte, tím je úklid snazší. Drahocenné sbírky uložte do skleněné vitríny. Tam se na vaše poklady nebude tak prášit.
12. Vyčistěte závěsy
Až budete příště uklízet, nezapomeňte na závěsy. Zvláště syntetické kousky bývají přímo nabité prachem. Jednou do roka je odneste do čistírny a občas vysajte luxem s plochým nástavcem.
13. Udržujte optimální hladinu vlhkosti
Pokud chcete zabránit hromadění prachu, stačí udržovat hladinu vlhkosti na optimálních hodnotách. Ideální čísla by se měla pohybovat mezi 40 a 50 %. Pro lepší kontrolu pořiďte speciální měřicí přístroj. Správnou vlhkost ohlídá i moderní nástěnná klimatizace.
14. Zavírejte okna
Bydlíte ve městě? Nenechávejte otevřená okna po celý den. Pro výměnu vzduchu větrejte pouze několikrát denně, ale zato intenzivně. Odměnou vám bude čistší vzduch.
15. Vyčistěte vzduch
Zdravější ovzduší bez poletujících částeček prachu vám zaručí klimatizační jednotka. Moderní klimatizace odstraňují díky speciálním filtrům ze vzduchu prach, pyl, roztoče, bakterie i nebezpečné viry. Navíc udrží v ideálních hodnotách teplotu i míru vlhkosti.
16. Otřete listy pokojových květin
Pokojové rostliny jsou plícemi vašeho domova. Pokud i květiny budete od prachu pravidelně umývat, při čištění vzduchu budou odvádět daleko lepší práci.
17. Napařte koberce
Koberce do sebe prach doslova vsakují. Vysávejte je jednou týdně klasickým vysavačem a jednou měsíčně s pomocí páry. Tato strategie nedovolí prachu usadit se v nejhlubších vrstvách textilie a koberec bude bezpečný pro vás i vaše děti.
18. Vytírejte vlhkým mopem
Díky mokrému čištění bude vaše bydlení vypadat mnohem lépe a navíc vám dovolí i příjemněji dýchat. Voda odstraní přes 90 % prachu z podlah. Až tedy příště budete váhat, zda se pustíte do vytírání, nebo jen vysajete, zvolte radši první metodu.
19. Otřete žárovky alkoholem
Prach ze žárovek odstraníte snadno pomocí hadříku namočeným v alkoholu. Po otření nechte žárovku oschnout, než znovu rozsvítíte. Rozdíl uvidíte na první pohled.
20. Čistěte filtry v klimatizaci a ventilátoru
Pokud neměníte pravidelně filtry, vzduchem zbytečně víří více prachu, než je nutné. Padá na podlahu, nábytek i dekorace. Invazi prachu se vyhnete čištěním filtrů ve spotřebičích podle pokynů výrobce.
Kterým tipem začnete? Hurá do toho a půl je hotovo. Čistší ocení celá rodina.