Čím dál větší procento lidí má problémy s usínáním. Pokud i vy jste celý den unavení, ale v noci nemůžete zamhouřit oka a pokud už usnete, budíte se nevyspalí a rozlámaní – zpozorněte.
Psychický stav
Problémy s usínáním se mohou objevit v jakémkoliv věku a důvody mohou být různé. Jedním z nich je psychická stránka člověka. Pokud se dlouhodobě potýkáte se stresem či se u vás projevily deprese, pravděpodobně to bude příčina, proč v noci nemůžete spát. Řešení je jednoduché – ať už vás trápí špatná práce, osobní problémy nebo finanční situace, je důležité si uvědomit, že se vším se dá něco dělat a neprodleně s tím začít. Pomoci může i meditace, jóga, zvýšená fyzická aktivita, časté procházky do přírody nebo odborník. Věnujte se tomu, co vás baví, udělejte si sami na sebe čas a uvidíte, že za chvíli se vaše psychika ustálí.
Nevhodné prostředí
Dalším důležitým faktorem je prostředí, ve kterém usínáte. Vaše ložnice by měla být příjemná, útulná a měla by vám poskytnou dostatek klidu. Pokud tomu tak není, v průběhu noci vás může rozrušovat řada věcí. Největším rušivým elementem je světlo – zatáhněte rolety či žaluzie, pořiďte si závěs, vypněte veškeré zdroje světla. Před ulehnutím vyvětrejte, ať má tělo dostatek čerstvého vzduchu. Škůdcem zdravého spánku je také elektronika – vypněte proto počítač, laptop, televizi i mobilní telefon.
Špatná postel a lůžkoviny
Poslední přičinou špatného nebo žádného spánku bývá postel. Pokud spíte na starém letišti, které vrže při každém vašem pohybu, je na čase pořídit postel novou. Je jedno jestli dáte přednost čalouněné posteli nebo vám učaruje postel z masivu, důležitá je bytelná konstrukce. Zaměřte se také na „páteř“ postele, kterou tvoří kvalitní matrace a k ní odpovídající rošty.
První pomoc při potížích s usínáním
Nespavost můžete zahnat i pomocí metod, které znaly už naše babičky. Nejúčinnější jsou bylinky, ze kterých si můžete připravit čaj či lázeň. Vyzkoušejte meduňku, kozlík, chmel, lipový květ nebo třezalku. Pomoci můžou i bylinné polštářky či vonné svíčky s levandulí.