Existuje několik typů řezaček – základní rozdělení je na manuální a elektrické. Zaměříme se na ty manuální, jejichž použití je sice snadné, ale stejně snadno se jimi dá zranit. Možná vám to přijde hloupé, ale i řezačku je třeba umět správně používat. Po přečtení následujícího návodu už příště v kanceláři nebudete váhat.
Na začátek dodáme, že pokud doposud vše stříháte nůžkami, měli byste se po nějaké řezačce podívat a přemluvit nadřízeného, ať vám ji pořídí. V kanceláři je to nezbytná věc, ulehčí práci a upřímně papíry rozřezané řezačkou vrhají mnohem lepší dojem než křivě ustřižené. Při výběru se pak dívejte především na bezpečnostní prvky (zámek nože a chránič prstů). Teď už ale k věci.
Jak používat řezačku?
Položte stroj na rovnou plochu, spočítejte si počet listů, které je třeba přestřihnout, a zkuste, jestli je řezačka zvládne všechny naráz. Každá má jinou kapacitu, a když ji překročíte, časem se ztupí a hrany řezaných papírů budou drsné. Samozřejmě platí, že čím víc naráz jich zvládnete, tím bud práce rychlejší.
Tip: Řezačkou se dají oddělovat také fotky nebo karton.
Při umisťování papíru do řezačky využijte připravených značek, kterými většina z nich disponuje. Snadno podle nich poznáte, kde je polovina papíru, nebo zda je papír položený kolmo a řez bude rovný. Dobré je, když můžete papír upnout, aby se nehýbal.
Ještě než začnete řezat, ujistěte se, že si neuříznete prst, kus oděvu nebo vlasy. Po provedení řezu vyhoďte ústřižky do odpadkového koše na papír a zajistěte čepel zámkem, aby se nemohla hýbat nahoru a dolů.
Tento postup opakujte. Vždy však dbejte především na bezpečnost. Je to snadné, pokud se nesnažíte přeříznout příliš mnoho listů a pokud je máte dobře upevněné. V opačném případě se některé podaří přeříznout rovně, u jiných vlivem posunutí dostanete zhruba stejný výsledek jako nůžkami.