Jste aktivní žena, ale nechcete se vzdát svých oblíbených doplňků ani při sportu? Jaké však zvolit, abyste jim svým životním stylem neublížila?
Šperky ke sportu a aktivnímu životu všeobecně moc nejdou. Pokud se chceme hýbat, jsme stále v poklusu a terénu, nebo třeba často manuálně pracujeme, přemíra šperků nám bude při takových činnostech spíše překážet. Na druhou stranu i slavné sportovkyně se obvykle zdobí nějakým tím šperkem. Ten pro ně představuje třeba i talisman, který za žádnou cenu nesundají, protože věří, že jim přináší štěstí.
Méně je více
Oblíbená větička platí i pro téma šperků a fyzické aktivity. Vybírejte si takové šperky, které vám nebudou překážet. Klidně se ozdobte zlatými náušnicemi, ale volte takové, za které jen tak nezavadíte. Kruhové náušnice budou tedy v tomto případě tabu, variantou jsou drobné hladké pecky, které vám budou v uších dobře držet. Hodně z nás nosí minimálně snubní prsten. Jestli je jednoduchý, z odolného materiálu a dobře vám sedí, určitě si ho můžete nechat i během sportování. Problém může nastat, pokud se chystáte do bazénu, či v létě k moři. Z mokré ruky vám může prsten sklouznout a vy byste ho pak marně celé hodiny lovila na dně bazénu či pod hladinou moře. Ani chlorovaná voda nedělá šperkům dobře, pokud plavete pravidelně, své klenoty tedy raději nechte doma ve šperkovnici. Za stříbrný přívěsek na řetízku jednoduše zatáhnete a mohla byste si ho přetrhnout. V případě sportu si můžete zkusit dát svůj náhrdelník pod upnuté oblečení, budete ho mít tedy stále s sebou, i když na chvíli ztratí svoji zdobnou funkci.
Jaký zvolit materiál?
Pokud přemýšlíme o materiálu, většinou volíme mezi stříbrem, zlatem a platinou. Stříbro je z této trojice nejlevnější, ale zároveň je velmi náchylné na oxidaci. Když se zpotíme, nebo vystavujeme své stříbrné šperky chlorované či mořské vodě, nemůžeme se pak divit, že nám zčernají. Pro sport je dobré vybírat kvalitní a odolné materiály, tím jsou například zlato a ještě více platina. Pozor ale na vykládání drahokamy. Nechcete-li se vzdát ani při sportu svého zásnubního prstenu s diamantem, dobře si to rozmyslete, protože pokud je diamant z kroužku vystouplý, může se uvolnit, a vy tak přijdete o svůj cenný poklad. Pro aktivní ženy jsou vhodné šperky bez přílišných detailů a nejlépe bez drahokamů. I proto jsou stále oblíbenější šperky z platiny, což je kov extrémně odolný proti poškrábáni i různým chemickým látkám. Platina se používá i k výrobě snubních prstenů, takže i muži si přijdou na své a nemusí při každé namáhavější práci svůj prsten sundavat.
Nosit tedy, či nenosit? Ano, ale s mírou, a volit takové šperky, které se nám hned při prvním tréninku nerozpadnou na kousky. Druhou variantou je volit šperky levnější a počítat s tím, že jejich životnost vezme za své a vy se brzy budete muset poohlížet po novém kousku.