Myslíte si, že by vzhledu vašeho bytu přece jen něco prospělo k jeho ideálnímu stavu? Bojíte se, že proto budete muset obětovat spoustu peněz? Opak je pravdou! Podívejte se, jak lze s pomocí několika málo dekorací vylepšit váš domov, a tím i váš život.
Líbí se vám skutečně váš byt?
Prvním krokem, jak docílit ideálního pocitu uspokojení z vašeho bytu, je pokusit se jej zhodnotit způsobem, jakým ho vidí vaše návštěvy. Zkuste si tedy představit, že ve svém bytě stojíte poprvé. Krátce se rozhlédněte a určete, jaký z něj máte dojem.
Působí na vás příliš stroze, přeplněně či jakkoliv jinak? To vše je velmi důležité, protože takovým způsobem pracuje i vaše podvědomí. Vzhledem k tomu, že ve svém domově se musíte cítit dobře, je dobré těmto postřehům naslouchat a pokusit se podle nich zařídit.
Častým limitem se pak mohou zdát finance, což je případ většiny z nás. Jenže zútulnit či zefektivnit si chod své domácnosti nemusí stát tisíce korun, často mohou pomoci i řešení v řádu stovek korun, dokonce i desetikorun, jste-li manuálně nadaní.
Nenechte se tedy od uskutečnění změn odradit myšlenkami na budoucí finanční závazky, skutečně není třeba sahat do úspor či si dokonce půjčovat. Postačí vyčlenit si drobnou část z vašeho běžného měsíčního rozpočtu, kterou chcete sami sobě věnovat.
Před dekorováním je třeba zbavit se starých dekorací
Zajímavým fyzikálním zákonem je omezenost prostoru, kdy 3D místnosti disponují pouze určitou omezenou kapacitou. Chcete-li proto něco nového do bytu umístit, je rozumné se zbavit nejdříve věcí starších, které vás již netěší. Hromaděním vzniká pouze chaos, který naopak místo libých pocitů podněcuje pocity úzkosti a neklidu. Projděte si tedy vaši domácnost podruhé a nyní se zaměřte na jednotlivé doplňky a dekorace do bytu.
Těší vás keramické sošky, vonné svíčky na polici, které nikdo nezapaluje, či sušené květiny ve váze? Jestliže ano, ponechte je na svých místech. Ale máte-li tyto předměty pouze ze setrvačnosti, aniž byste se na ně kdy pořádně podívali, můžete je s klidným svědomím odklidit. Jejich místo pak může zabrat nějaký nový dekorační předmět, který bude vaši pozornost poutat aktivně.
Při odklízení věcí, jejichž doba poskytování radosti již vypršela, pak není třeba si činit výčitky. Nemusíte totiž tyto věci rovnou vyhazovat, ale můžete je někomu věnovat či darovat charitativní organizaci. Jedná-li se o cennější kousky, je možné je odprodat. Samozřejmě není namístě zbavovat se drahocenných předmětů, jejichž cena s postupem času roste. Ty můžete uložit na nějakém bezpečném místě, kde počkají na budoucí časy, a udělají radost vašim potomkům.
Co nového do bytu umístit?
Existuje nepřeberné množství dekorací, které vás mohou potěšit, záleží především na vašich osobních preferencích, čím váš byt konkrétně oživíte. Typickým dekoračním předmětem jsou především obrazy, ale pořizujte si pouze ty, které se vám skutečně líbí a u nichž víte, že je kupujete pro sebe, a nikoliv kvůli učinění dojmu na návštěvy. Radost také přinesou zarámované zvětšeniny vašich oblíbených fotografií, kdy právě dobře zvolený rám podtrhne jejich osobní kouzlo.
Dále atmosféře místnosti mohou velmi prospět nástěnné hodiny, které mohou mít tradiční či moderní design. Zajímavou variantu představují velké nástěnné hodiny v podobě dekorační nálepky, na které je umístěný funkční 3D ciferník. Chcete-li pak skutečně něco neobyčejného, je možné zvolit i hodiny, které zabírají podstatnou část zdi a zcela mění atmosféru místnosti. Pokud toužíte po originálních vjemech, můžete si pořídit hodiny, jejichž číslice jsou převrácené, a čtení se tak stává i zábavou.
Feng-šuej může být dobrým řešením
Starodávné asijské učení feng-šuej o vlivu orientace bytu a způsobu rozmístění předmětů v něm již před delší dobou dorazilo i k nám a nachází si stále více obdivovatelů. Samozřejmě nelze kvůli jeho požadavkům měnit parametry bytu, protože rozmístění pokojů nekoresponduje s jejich orientací na potřebné světové strany, ale i pomocí malých kroků lze domovu výrazně prospět.
Feng-šuej například mluví i o vodě, která je symbolem klidu, z tohoto důvodu je pak možné do bytu například umístit malou fontánku či ještě lépe akvárium. To ale pouze v případě, kdy víte, že se chcete akvaristice věnovat poctivě, a nejde vám pouze o její estetickou stránku.
Feng-šuej pak také důrazně odrazuje od hromadění předmětů, takže je třeba umístit vždy jen několik předmětů do vitríny či na polici, ale zároveň takových, které máte skutečně rádi.
Další možností, jak asijskému učení naslouchat, je pověsit v bytě zrcadla, která odráží světlo a dokážou prostor opticky rozšířit. Zrcadlo je pak nejlepší zavěsit do méně světlého koutu místnosti, kde tak pomůže prostor světelně i energeticky vyrovnat.
Takže již zbývá pouze se do celé akce proměny pustit!