Pakliže plánujete řešit nedostatek financí žádostí o půjčku, jistě se budete zajímat o to, jaké možnosti se vám nabízí. Nabídku půjček lze v první řadě rozdělit na dva druhy. Těmi jsou bankovní a nebankovní půjčky. Každá z nich se hodí k jiným účelům. Od sebe se liší a výběr té správné ovlivňuje řada faktorů. Pokud zvolíte bankovní půjčku obvykle vám bude nabídnut nižší úrok, než v případě nebankovní půjčky. U té se zase snadněji vyhnete poplatkům a vypůjčené peníze získáte mnohem dříve, aniž by se přihlíželo do registru dlužníků, musela jste doložit příjem apod. Pojďme si blíže představit výhody a nevýhody dvou zmiňovaných typů.
Bankovní půjčky
Mnozí z nás se dostali do situace, kdy potřebovali vypůjčit na nákup automobilu, nové pračky, rekonstrukci apod. Když se půjčka zvolí vhodně, financování z cizích zdrojů může být výhodné. Banky často vypůjčují peníze po doložení příjmu a po nahlédnutí do registru dlužníků. Některé nevyžadují ručitele. V případě, že se dostanete do problémů se splácením, i tak lze najít řešení.
Výhody
- Nižší úroky – u bankovních půjček jsou úroky nižší, než v případě nebankovních půjček.
- Spolehlivost banky – banky z velké části působí na trhu řadu let, jsou prověřené a spolehlivé.
- Libovolný obnos – zpravidla je možné u banky požádat o libovolnou sumu. Jestliže ji jste schopni splatit, prakticky vám ji vypůjčí.
Nevýhody
- Vyřízení půjčky je zdlouhavé a komplikované – při žádosti o půjčku musíte doložit mnoho nejrůznějších dokumentů a dokladů. Banka pak vše prověřuje, posuzuje a na základě zjištěných informací schvaluje nebo odmítá.
- Nahlíží se do registru dlužníků – schválení půjčky je závislé na splnění důležité podmínky. Žadatel o půjčku nesmí mít záznam v registru dlužníků.
- Doložení příjmu – musíte doložit váš příjem, aby banka zjistila, zda jste půjčku schopna splácet.
- Poplatky – banka si obvykle účtuje poplatky, které souvisí s danou půjčkou.
Nebankovní půjčky
Nebankovní půjčky jsou často využívány na krátkodobé účely a v případě, že nesplňujete podmínky pro přiznání bankovní půjčky. I tato půjčka má řadu výhod, pro něž se mnozí rozhodnou právě pro tuto variantu. Lze ji využít např. pro pořízení rodinné dovolené nebo nového počítače.
Výhody:
- Rychlost vyřízení – nebankovní půjčky lze často vyřídit přes internet nebo po telefonu, což je rychlejší a umožňuje mít peníze na účtě někdy dokonce i do hodiny.
- Snadné vyřízení – s prvním bodem úzce souvisí i druhý. Vyřízení po internetu nebo telefonu je velmi snadné, nepotřebujete zbytečné množství papírů a formalit.
- Žádné poplatky – často neplatíte ani žádné poplatky.
- Bez potvrzení o příjmu – k žádosti o půjčku nemusíte dokládat svůj příjem.
- Bez nahlížení do registru dlužníků – investor nenahlíží do registru dlužníků a získání půjčky je tak pro osoby, jež jsou zde vedeny, rovněž možné.
Nevýhody
- Vyšší úroky – u nebankovní půjčky je potřeba počítat s o něco vyšším úrokem, než v případě bankovní půjčky.
- Vvýše částky – u nebankovních půjček není možné vypůjčit si libovolnou částku. Obvykle je stanoveno nějaké rozmezí od do.
- Pozor na podvodníky – ne všechny nebankovní instituce se chovají vždy seriózně. Volte osvědčené společnosti, např. Ammado půjčky, jež jsou uznávaným a seriózním partnerem. Za svou dosavadní působnost společnost získala několik významných ocenění.