Je všeobecně známo, že středomořská kuchyně patří k nejzdravějším na světě a lidé žijící na tomto území netrpí tolik srdečními chorobami v porovnání s jinými částmi světa. Je to dáno mnoha faktory – ať už zdravým mořským vzduchem, teplem a slunečnými dny, nebo konzumací zdravých jídel, mezi kterými dominují olivy a z nich vyráběný olivový olej.
Proč je tak vyjimečný?
Olivový olej je především velkým zdrojem antioxidantů a velkou posilou v boji proti srdečním onemocněním. Obsahuje prospěšné vitamíny – jmenovitě vitamín A (zlepšuje zrak a vše s ním spojené), vitamín D ( velmi potřebný při tvorbě kostí, zubů, při růstu a hojení zlomenin, dále ovlivňuje značnou měrou funkci ledvin, jater a střev), vitamín E (je bojovníkem proti civilizačním chorobám, jako je rakovina či ateroskleróza, pomáhá při neplodnosti, revmatismu, rakovině prsu, vaječníků a tlustého střeva) a v neposlední řadě vitamín K (napomáhá stavbě kostí a omezuje nadměrnou krvácivost). Také snižuje hladinu cholesterolu, napomáhá trávení, vstřebávání vápníků a zpomaluje stárnutí. Nahraďte klasický stolní olej olivovým a uvidíte, jak velké zlepšení zdravotního stavu zaznamenáte.
Vaříme zdravě
V obchodech je k dostání nepřeberné množství olivového oleje. Jak ale mezi nimi poznat ten nejkvalitnější? Nejzdravější je za studena lisovaný olej, tzv. extra panenský. Potom existuje panenský olivový a poté různé směsi panenského a rafinovaného oleje. Je jen na vás, který z nich budete používat. Zde totiž platí, že čím kvalitnější olej je, tím je i dražší. Jeho chuť si nejlépe vychutnáte v salátu, ale také na něm můžete zdravě vařit. Jeho velkou výhodou je to, že mu trvá opravdu dlouho, než se přepálí. Nejvíce jeho chuť i aroma vynikne v italských jídlech, kde je i základní surovinou pro jejich přípravu. Stačí jen zakoupit kvalitní těstoviny či rýži, čerstvou zeleninu a pustit se do přípravy boloňské omáčky, salátu Caprese, italského rizota nebo jiných tradičních italských pokrmů, ve kterých olivový olej dominuje.