Vyrážíte na výšlap? Důležité je nepřecenit síly

klouby

Většina z nás žije sedavým způsobem života. Sedíme v autě, v kanceláři a pak i doma. Plni odhodlání, že na dovolené tomuto stereotypu unikneme, vyrazíme do hor. S prvními zdolanými kilometry ale přijde zklamání. Bolest zad, kloubů a svalů nás ochromí a mnohdy zapříčiní předčasné ukončení celé dovolené. Není divu. Tělo totiž musíme na fyzickou zátěž připravit postupně!

S přípravou na túru může pomoct aplikace

S přípravou je třeba začít ještě před dovolenou. Zkusme třeba vynechat jízdu tramvají a jít z práce domů pěšky. Každý krok se počítá! Kolik denně ujedeme, nám může kontrolovat i aplikace v telefonu. Opatrní by měli být ti z nás, které trápí nějaké to kilo navíc. Pro klouby může být příliš velkou zátěží i pár kilometrů. Fyzicky náročnou dovolenou je proto lepší zkonzultovat s odborníkem na ortopedii.

Hlavně nepřepálit start!

Horský vzduch a sluníčko nás mnohdy motivují k heroickým výkonům. Právě na aktivní dovolené je ale důležité nepřepálit start! Ze začátku bychom měli volit lehčí trasy na rovince. Přímému stoupání a klesání je lepší se vyhnout. Na námi zvolené trase by měly být i záchytné body, abychom si výšlap mohli případně zkrátit.

Pevná obuv je základ!

Důraz bychom měli klást i na správné oblečení a především kvalitní obuv. Rovnou zapomeňme na žabky a sandálky s tenkou podrážkou. Správné boty na túru by měly být dostatečně pevné, ale také měkké. Záleží také na stylu chůze. Lépe se nám půjde s narovnanými rameny a zpříma. V tom nám můžou pomoct i speciální trekingové hole.

Pomůže i zkušený ortoped

Po túře si dopřejme zasloužený odpočinek. Skvělým řešením je třeba relaxace ve vířivce. Ale co když jsme to se sportem přece jen přehnali, a ani po dovolené bolesti neustupují? Pomoci můžou zkušení odborníci z kliniky Mediestetik. V ortopedické ambulanci léčí obtíže například pomocí kyseliny hyaluronové.