Slunce jako nepřítel

1415308_21141936

Slunce může být v některých případech nepřítel, hlavně při opalování. Sice ještě není sezóna na opalování, ale i tak je dobré mít základní znalosti. Sluneční záření se skládá z několika částí, obvykle je to ultrafialové, které se dělí ještě na další. Právě ultrafialové záření způsobuje spálení kůže, ale i záněty a mnoho podobného.

Kožní záněty se většinou projevují zčervenáním nebo puchýřky. Tohle záření je nebezpečné i z důvodů vážných kožních nemocí. Ultrafialové záření způsobuje přímou pigmentaci. Všeobecně prostupuje do buněk a způsobuje také předčasné stárnutí kůže, vznik vrásek, snižuje přirozenou imunitu kůže a právě proto jsou tu ty choroby ze slunce.

Děti a slunce

Děti do dvou let by neměly na slunce vůbec, ty starší se chrání krémy s vysokým ochranným faktorem a také oblečením. Dětská kůže nemá vyvinutý imunitní systém, takže se nedokáže bránit tomu záření. Bez ohledu na to, kolik nám je, tak bychom se neměli vystavovat mezi jedenáctou a patnáctou hodinou přímému slunci. Paprsky mohou také pronikat přes mraky, takže ani když je zataženo, není to bezpečné. Počítejte i s odrazem paprsků od stěn, skal, písku a dalšího. Můžete používat jako ochranu ještě sluneční brýle a kšiltovku nebo jinou pokrývku hlavy. Jestliže chcete být kompletně chránění, tak používejte krémy proti slunci.

Volba toho, jaký má krém ochranný faktor, závisí na tom, jaký je člověk tzv. fototyp. Oni jsou v podstatě čtyři takové typy. Velmi světlá pleť, na tu patří ochranný faktor padesát plus, Světlá je pro faktor padesát, normální potřebuje minimálně patnáct a olivová neboli tmavá, tam stačí patnáct. Krémy bychom se měli natírat půl hodiny před tím, než jdeme na slunce. Potom se to opakuje několikrát během dne. Jsou přípravky, které patří mezi voděodolné, ty dokážou chránit čtyřicet minut. I na rty se používá tyčinka, opět s ochranným faktorem. Nezapomínejte natírat ani uši.