Overlocky znamenají kvalitní šití

overlock

Šití je stále zábavným koníčkem pro mnohé ženy. Ovšem ruční šití už vyhovuje skutečně jenom některým jedincům. Jak by taky ne, když nabídka šicích strojů pravidelně přichází s novými vylepšeními. Speciální šicí stroje se nazývají overlocky a dovedou snadno začišťovat švy. Pomocí overlocku můžete stříhat, sešívat a začišťovat různé druhy materiálů.

Šití nejen jako hobby

Ušít si nový kapsář, povlak na polštář, zkrátit záclony, anebo se rovnou pustit do vlastních modelů oblečení – to je pro mnohé ženy skutečné potěšení. Nemusíte patřit k profesionálům, aby se koupě overlocku pro vás stala prioritou. Overlocky jsou šicí stroje bez rotačního nebo kyvného chapače – mají kličkaře. Lze si vybírat domácí a průmyslové modely. Při výběru se zaměřte na kvalitu kličkaře, nožů a na dostatek příslušenství. Overlocky seženete s různým počtem nití, což určuje použití a kvalitu stehů.

Výhody kvalitního overlocku

Kvalitní overlock má několik zajímavých funkcí pro vylepšení vašeho šití. K nejdůležitějším patří diferenciál, starající se o rovnoměrné posouvání sešívaného materiálu v rozmezí cca půl až 2,2 cm. Stačí si dobře nastavit diferenciál a materiál se vám nebude vlnit a načechrávat. Tuto funkci oceníte hlavně při práci s pružnými materiály. Overlock také umožní ruční nastavení přítlaku patky podle druhu právě šitého materiálu. S čím silnější látkou budete pracovat, tím je nutné mít větší přítlak patky.

K dalším přednostem se řadí plynulé nastavení délky stehu a napětí nití. Správné napětí nití totiž ovlivňuje kvalitu stehu. Věnujete se šití atypických tvarů? Potom využijete funkci volného ramene. Díky úzkému rameni se dá dostat na místa, kam se jen těžko přiblížíte. U strojů na šití by nemělo chybět ani normální nebo rolovací lemování. Používá se i odpojení horního nože, aby šlo šít bez ořezu materiálu.