Jóga, fitness a sport, co mají společné?

zahřívaný tabák

Po bouřlivém příchodu a expanzi sociálních sítí se jako přívalová vlna přihnala doba, kdy se z dříve opěvovaného moderního výdobytku stal úhlavní nepřítel. Na konto sociálních sítí jako je Instagram nebo Facebook začalo být připisováno čím dál více problémů společnosti. Stoupající počet psychických problémů mládeže? Instagram! Přírůstek poruch příjmu potravy? Instagram! Neúnosný konzumní způsob života? Instagram! Tato platforma se zkrátka stala vděčným hromosvodem, který se však i přes častou kritiku stále drží mezi top stahovanými aplikacemi. Má tento „velký bratr“ ale pouze negativní vliv na náš životní styl?

Nesrovnávat, motivovat!

Přestože častěji zaznívají převážně negativní dopady vlivů sociálních sítí, zejména kvůli podněcování ke srovnávání, paradoxně i toto srovnávání může ovlivnit náš životní směr správným směrem. Trend hyper zdravého životního stylu, popularizace nejrůznějších super potravin a rozšiřování povědomí o nalézání fyzické a psychické harmonie nás všechny vědomě i podvědomě nutí alespoň zvážit přehodnocení našeho dosavadního životního stylu. Pomalu ale jistě se z nás tak stává společnost zapálených běžců, jogínů spojených s přírodou a fitness nadšenců. Naše kondice se totiž zkrátka dostala do hledáčku mnohem více než kdy předtím. 

Nepodceňte situaci

Nenadálé nadšení pro nejrůznější druhy sportu však rozhodně není jedinou podmínkou, jak se alespoň částečně přiblížit onomu glorifikovanému zdravému životnímu stylu. Naopak se jedná o jakousi celistvost a snahu o kompletní prospěch pro naše tělo. Stejně jako sport je proto zásadní brát v úvahu:

  • stravovací návyky 
  • duševní zdraví
  • nešvary

Pokud jste se i vy rozhodli vydat touto cestou, krok po kroku si stanovte možnosti zlepšení ve všech těchto oblastech.

Nestaňme se extremisty

Rozhodně není nutné vyměnit veškerý obsah naší lednice a od základů překopat naše stravovací návyky. Pro začátek je skvělým startem omezení konzumace množství smažených pokrmů a sladkostí. Ve vašem jídelníčku by naopak rozhodně nemělo chybět dostatečné množství ovoce a zeleniny, čímž podpoříte správné fungování trávení. Dalším užitečným krokem je také vyřazení a omezení našich nepříliš pozitivních návyků jako je nadměrná konzumace alkoholu nebo tabákových výrobků. Zkuste si proto jednou za čas odpustit večerní skleničku vína a vyměnit ji například za kvalitní čaj. Stejně tak v případě tabáku stojí za to jistá změna návyků. Úplné upuštění od návyku však není zrovna tou nejjednodušší záležitostí. Místo úplného skoncování s ním se tak alespoň porozhlédněte po méně škodlivé alternativě, kterých je na trhu celá řada. Mezi ty nejpopulárnější v současnosti patří zařízení na zahřívaný tabák. Například Pulze si velice rychle získal oblibu mezi uživateli. Díky technologii zahřívání tabáku se celková škodlivost snižuje až o 94 %. Zároveň také nezpůsobuje nežádoucí účinky, které se běžně spojují s užíváním klasických výrobků jako je:

  1. žloutnutí zubů a nehtů
  2. zápach oblečení
  3. zadýmené místnosti

Ideálním způsobem, jak efektivně a udržitelně dosáhnout změny, je proto hledání nejvhodnějšího možného řešení pro každého z nás a přistupovat ke změně systematicky.

Autor: Elena Gotfried