Dokonalá ložnice

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Postel, dva noční stolky a skříň pro své věci – to jsou základní prvky, které by v ložnici neměli chybět. Avšak jednotlivé prvky dokonale sladit, aby působily esteticky, není lehký úkol. Nemáte-li cit pro design, pak to máte ještě těžší. V takovém případě se nechte inspirovat odbornými radami. V dnešním článku se podíváme, kde by měla být postel a jaké by měly v ložnici dominovat barvy.

Pokud správně umístíte postel, zvolíte vhodnou barvu a zatemníte okno, docílíte ložnice, kde se vám bude krásně usínat. Prostředí by mělo být klidné, uklizené a hlavně hygienické. Nezapomeňte na pravidelnou výměnu lůžkovin, utírání prachu či větrání. Jak by měla dokonalá ložnice ale vypadat?

Dominantou je postel

Pravidlo, že by postel neměla být u okna, zná snad každý. Ale jak je to s dveřmi? Pokud se vám nelíbí mít výhled na dveře, pak si to zkuste nanečisto. Nejprve vyzkoušejte v ložnici spát, i když uvidíte na dveře. Sama poznáte, že to není nic strašné, ale stačí si pouze zvyknou. Ba co víc, třeba se vám nově umístěná postel zalíbí tak, že ji jinde nebudete chtít.

Do ložnice nepatří jednolůžko, kupte si přímo manželskou postel, i když ji momentálně nebudete s nikým sdílet. Musíte myslet dopředu. A nezapomínejte ani na matrace, které jsou nedílnou součástí každého lůžka.

Jakou zvolit barvu?

Přemýšlíte o barvách? Preferujete světlou, nebo byste raději sáhla po tmavé barvy, která navodí pocit temnoty? Abyste docílila kvalitního spánku, nainstalujte na okna záclony či jiný druh zatemnění okna. Budete-li mít ložnici v tmavých odstínech, zvolte lehké záclony, nebo japonské stěny. Do světlých ložnic se hodí zase naopak silnější závěsy a ještě lepší volbou jsou předokenní rolety.

Nejlepší je zvolit barvy hnědé, bordó, olivově zelenou a podobně. Díky těmto barvám se budete cítit v bezpečí. Nedoporučují se však barvy, jako je žlutá, oranžová a trávově zelená, protože se vám bude hůře ráno vstávat.

Vynechejte peřiňák

Tolik známý peřiňák, kam uklidíte lůžkoviny, když ráno vstanete, se už stává minulostí. Není moderní a nehodí se také z důvodu, že lůžkoviny nemají tu správnou prodyšnost. Raději věnujte několik minut stlaní postele, přes kterou nakonec můžete přehodit přehoz. Stejně jako matrac, tak i lůžkoviny potřebují dýchat. Větrejte peřiny, pravidelně perte povlečení.

Do ložnice patří koberce

Ideální je dát do ložnice koberec. Nejen, že vám poskytne teplo, ale po probuzení budete stoupat do měkkého. Vyberte si správný materiál a velikost, díky čemuž pak můžete koberec prát v pračce.

Nezapomeňte na skříně

Důležitým prvkem jsou skříně, bez kterých se žádná žena neobejde. Pokud máte samostatnou šatnu, pak byste do ložnice skříně dávat nemusela. Dnes jsou populární vestavěné skříně, které působí elegantně a hodí se do každého interiéru. Podívejte se do Asociace českých nábytkářů, kde si můžete najít profesionála, který vám vestavěnou skříň udělá na míru.