Jak správně stolovat

1398634_15815777

Základy správného stolování by měl ovládat každý z nás. Není to v některých případech vůbec jednoduché. Začneme sezením u stolu. Všeobecná pravidla slušného chování vznikla před více než dvě stě padesáti lety a z toho se vychází dodnes.

Lokty na stole, rukou podepřená hlava, takhle se u stolu nemá sedět. Jestliže chcete ve společnosti, aby se o vás říkalo, že sedíte slušně, tak ruce byste neměli mít opřeny o stůl dále než o zápěstí. Jestliže to chcete dovést do dokonalosti, tak by ruce měly vytvářet linii s hranou stolu. Při jídle byste neměli kupříkladu polévku srkat ani do ní nefoukat.

Lžíci a vidličku zvedejte vždycky nahoru k ústům, nehrbte se a nenaklánějte se až dolů k talíři. Když zvedáte skleničku, tak byste ji neměli držet za sklo, v tom případě se nápoj ohřívá, je to i z hlediska estetiky, protože když t’ukáte, tak to nezní tak hezky, jako když držíte skleničku za stopku. Když už ji uchopíte za stopku, tak ji vezměte mezi prsty, neobjímejte ji celou dlaní, když se vrátíme k přit’uknutí, tak vždycky jemně, nikdy ne násilně či příliš silně. Když už mluvíme o zásadách správného stolování, tak nesmíme zapomenout na úplný základ, a to je jak správně sedět.

Rozvalená a s roztaženýma nohama daleko od sebe nevypadá vůbec dobře a zvláště ne u žen a dívek, to si můžete dovolit třeba jen doma, když vás nikdo nevidí, to není pro společnost vhodné. Musíte být vzpřímení, přehodit nohu přes druhou či případně je mít u sebe, tak to je správná pozice, minimálně tedy pro ženy. Když už jsme u těch zásad, tak závěrečnou věcí je seznamování. Jestli se seznamujete s někým, kdo je starší než vy, podává ruku vždycky on jako první. Tykání nabízí vždy žena, pokud si druhý nechce tykat, tak to odmítne a vy byste to měli respektovat.