Historie podprsenky

1128426_24165710

Spodní prádlo, konkrétně ovšem podprsenka je pro každou ženu trochu něco zvláštního. Existuje nepřeberné množství modelů jak u nás, tak i ve světě. Dlouho si všichni mysleli, že podprsenka je vynález starý plus mínus sto padesát let. Ovšem dnes je to trochu jinak.

V tyrolském zámku Lengberg se našli důkazy, že pro tu dobu moderní spodní prádlo v podobě podprsenky existovalo už v patnáctém století. Tehdejší podprsenky vypadaly v podstatě stejně jako ty dnešní, měly šité košíčky a zdobily je krajky. Říkalo se jim velmi vtipně – pytle na poprsí. Kdybyste dnes v některém obchodě řekly, že chcete pytel na poprsí, tak by se na vás koukali nejspíš jako na blázna.

Podprsenky zmenšovaly

Tehdy se šilo také spodní prádlo se všitými košíčky, které je známé už ze čtrnáctého století. Prý mělo ale opačný účel než to dnešní. Prsa nezvýraznilo a už ne vůbec, že je zpevnilo, ale naopak ho mělo a také že ano – zploštilo. Také je opticky zmenšovalo, to proto, aby nepobuřovalo. Odpovídalo to tehdejší módě gotiky a renesance. Tehdejší ženy, respektive šlechtičny ze zámku Lengberg nebyly žádné v uvozovkách vyzábliny, jak je tomu dneska převážně u modelek. Byly to ženy krev a mlíko, což v praxi znamenalo, že jejich velikost košíčků se nesla v C.

Jedna zajímavost se nese i k dámským kalhotkám a pánským slipům. V tehdejší době ženy nesměly nosit kalhotky, slipy byly zase pro změnu symbolem mužské síly. Tady jasně vidíte na tomto příkladu, že spodní prádlo ve všeobecnosti není nic nového ani převratného, když to znaly už v dávných dobách.